Występowanie:

  • cały świat.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Bakterie z rodzaju Salmonella są przyczyną częstych chorób zakaźnych. Przebiegają one najczęściej w postaci ostrych zatruć pokarmowych. Rezerwuarem bakterii są zwierzęta domowe i dzikie, a także ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i wydala się je z kałem. Pałeczkami salmonelli można zakazić się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, drobiu, jaj, mleka, lub wody.

Salmonelloza – rozpoznanie

Salmonelloza powoduje choroby zakaźne przewodu pokarmowego. Wywoływana jest przez gram-ujemne pałeczki Salmonella, tzw. pałeczki niedurowe (odzwierzęce), inne niż S. typhi i S. paratyphi (czynniki etiologiczne duru brzusznego i durów rzekomych). Pałeczki salmonellozy zaliczane są do dwóch gatunków: S. enterica i S. bongori. Rezerwuarem patogenów są zwierzęta hodowlane i dziko żyjące, u których zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Źródłem zakażenia są zwierzęta, rzadziej ludzie. Salmoneloza jest chorobą kosmopolityczną, co oznacza że występuje na całym świecie. Ponadto jej  rozprzestrzenienie jest ściśle związane z niskim poziomem sanitarnym i brakiem nadzoru weterynaryjnego.

Bakterie salmonelli są bardzo odporne na działanie czynników środowiskowych, mogą przetrwać kilka tygodni w suchym środowisku i kilka miesięcy w wodzie. Pałeczki salmonella najlepiej namnażają się w temp. od 5°C do 46,2°C. Niestety, zamrożenie w temp. –75 ̊C nie gwarantuje zniszczenia wszystkich komórek bakteryjnych. Te, które przeżyją zachowują  swoje  właściwości chorobotwórcze.

Objawy salmonellozy

Niedurowa salmonelloza (nieżyt żołądka i jelit) charakteryzuje się:

  • biegunką, która może być wodnista lub w niektórych przypadkach krwista,
  • nudnościami,
  • rzadziej wymiotami,
  • gorączka.

Po przebyciu choroby pałeczki salmonelli mogą być usuwane z kałem nawet do 5–7 miesięcy. Jest to tzw. bezobjawowe nosicielstwo. 

Leczenie salmonellozy

Salmonella jest chorobą samoograniczającą się. Oznacza to, że jej objawy ustępują samoczynnie po krótkim czasie. Stosowane leczenie zazwyczaj ma charakter objawowy. Jego celem jest zmniejszenie dolegliwości odczuwanych przez pacjenta bez bezpośredniego działania na przyczyny infekcji, na które nie da się wpłynąć.

Ponadto bardzo istotne jest właściwe uzupełnianie płynów oraz elektrolitów. Podczas biegunek i wymiotów może dojść do odwodnienia organizmu. Na salmonellozę nie stosuje się antybiotyków. Dlaczego? Ze względu na zwiększone ryzyko przejścia zakażenia w bezobjawowe nosicielstwo. Decyzję o rozpoczęciu antybiotykoterapii podejmuje lekarz.

Salmonelloza – zapobieganie poprzez szczepienie

Nie ma szczepionki przeciwko niedurowym bakteriom salmonelli. Metody zapobiegawcze obejmują środki ostrożności, takie jak: higiena żywności i unikanie żywności i napojów o wysokim ryzyku zanieczyszczenia. Ponadto częste mycie rąk, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami lub ich odchodami oraz z osobami chorymi.

Dłuższe przetrzymywanie łatwo psujących się produktów, czyli takich, w których łatwo mnożą się bakterie (np. wyroby garmażeryjne) w temperaturze pokojowej znacznie zwiększa ryzyko zatrucia.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.