Zanzibar a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Zanzibar – zagrożenia chorobowe

Zanzibar to niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim, położona w odległości około 50 kilometrów od wybrzeży Afryki i należąca administracyjnie do Tanzanii. Ponadto tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzą Zanzibar, Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek. Zanzibar to też od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Z tego powodu, wybierając się na Zanzibar warto poznać kilka ważnych informacji dotyczących m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień. Ponadto Zanzibar to jeden z krajów tropikalnych, w którym koniecznie należy przestrzegać rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Dlaczego? To całkiem obce dla Europejczyków środowisko. Zupełnie inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. Na co uważać na Zanzibarze i jak się przygotować do wyjazdu?

Szczepienia Zanzibar – występowanie chorób

Niestety na Zanzibarze czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych, egzotycznych chorób zakaźnych. Głównie są to choroby pasożytnicze, przenoszonych przez komary, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznych szczepień. Są to m.in.:

Te choroby są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Twojego zdrowia, ale i życia. Jak już wspomnieliśmy, nie ma na nie skutecznych szczepień czy leków. Dlatego w miejscach gdzie występują te choroby powinieneś stosować rygorystyczną profilaktykę i środki zapobiegawcze w postaci silnych preparatów na komary tropikalne zawierające DEET.

Kolejną sprawą jaką warto mieć na uwadze przed wyjazdem jest zadbanie o zdrowie swoich zębów! Pamiętajcie aby wyleczyć zęby przed wyjazdem w gabinecie dentystycznym.

Szczepienia Zanzibar

Ze względu na duże zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w tym regionie, WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zalecają przed podróżą na Zanzibar zalecane szczepienia ochronne przeciw tropikalnym chorobom. Obligatoryjne szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Zanzibar, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

Aby wykonać niezbędne szczepienia do Tanzanii, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo szczepienia te odnotowywane są w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień.

Mimo, że na Zanzibarze nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania tej choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 rż. może być wymagane okazanie udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem na Zanzibar odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).

Szczepienia Zanzibar – profilaktyka

W Tanzanii oraz na Zanzibarze występuje malaria. Jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych. Nie jest dostępna szczepionka przeciwko malarii dla podróżnych. Dlatego też wszystkim osobom wybierającym się w rejony endemicznego występowania malarii, w zależności od istniejącego ryzyka zaleca się:

 1. przyjmowanie leków przeciwmalarycznych – dobór leku zależy od: kraju, do którego wybiera się podróżny, współistniejących chorób przewlekłych, istnienia przeciwwskazań oraz
 2. stosowanie odpowiednich repelentów, dodatkowo
 3. stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych, ponadto
 4. odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki), oraz
 5. unikanie wychodzenia w okresie największej aktywności komarów  (od zmierzchu do świtu).

Ponadto podczas podróży należy pamiętać o:

 • piciu tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie,
 • unikaniu jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców,
 • częstym myciu rąk wodą z mydłem,
 • unikaniu potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej,
 • unikaniu konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek,
 • myciu zębów w wodzie mineralnej lub przegotowanej,
 • unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną,
 • unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych,
 • stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie. Ponadto gorąco was namawaimy do wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.