Gruzja a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Gruzja – zagrożenia chorobowe

Gruzja to państwo, które leży na pograniczu  Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Ponadto graniczy na północy z Rosją, na południu z Armenią i Turcją, a na wschodzie z Azerbejdżanem. Natomiast zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Większości Gruzja kojarzy się z pięknymi widokami górskimi, ciepłym morzem, z odrobinę „wschodnim zamieszaniem”, miejscem nie zadeptanym jeszcze tak bardzo przez turystów jak zachód… I to wszystko prawda. Jednak Gruzja to coś więcej, niż tylko piękne widoki. Gruzja to kraj, w którym szczególną uwagę powinieneś zwrócić na choroby tropikalne. Jeśli planujesz podróż do Gruzji, zainteresuj się tym, w jaki sposób możesz uchronić się przed groźnymi dolegliwościami. To pozwoli Ci na powrót z tego niezwykłego kraju, zabierając ze sobą tylko piękne wspomnienia i doświadczenia.

Gruzja – występowanie chorób

Najgroźniejszą chorobą, na którą do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznego szczepienia, a która powszechnie występuje w Gruzji jest malaria. Przenoszona jest przez komary, których na tamtejszych terenach nie brakuje. Dodatkowo zagrożenie potęgowane jest przez fakt, że moskity bardzo szybko przemieszają się. Ponadto występują na terenie całego kraju.

Na terenach Gruzji, jak w większości krajów azjatyckich – występuje gorączka denga. Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej. Niestety na tę przypadłość również nie ma żadnego skutecznego szczepienia. Co oznacza, że aby chronić się przed malarią i dengą należy stosować się do zasad profilaktyki – używać repelentów przeciwko komarom, moskitier, a także pamiętać o odpowiedni ubiorze – długie nogawki i rękawy.

Inne, nie mniej groźne choroby występujące w Gruzji:

Gruzja – szczepienia

Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia Gruzja – czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Gruzja jest krajem bezpiecznym dla turystów.  Jednakże nie zwalnia nas to z zachowania standardowych środków ostrożności. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza próby wjazdu do Gruzji z terytorium Rosji przez tereny Abchazji i Osetii Południowej. Potwierdzona przez podróżników jest jednak możliwość wjazdu do Abchazji z Gruzji (po uzyskaniu zezwolenia z abchaskiego MSZ) i powrót do Gruzji tą samą drogą, tj. przez most na rzece Inguri.

Na terenie kraju sporadycznie dochodzi do drobnych kradzieży. Z tego powodu pamiętaj, aby pilnować swoich rzeczy osobistych.