Indie

Podstawowe informacje:

Powierzchnia: 3 287 263 km²

Liczba Ludności: 1 296 834 042

Waluta: rupia indyjska (INR)

PKB:

  • całkowite: 3,534,743,000,000 $
  • per capita: 8,358 $

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Indie – zagrożenia chorobowe

Planujesz podróż do Indii? Zapoznaj się z ważnymi informacjami, takimi jak: występujące na tym terenie choroby, zalecane szczepienia i profilaktyka. Indie to kraj tropikalny, co jest ściśle wiązane z tym, że występuje w nim szereg tropikalnych chorób i dolegliwości. Z tego powodu należy przestrzegać rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia.

Szczepienia Indie – występujące choroby

W Indiach występuje wiele groźnych, egzotycznych chorób zakaźnych. Głównie są to choroby pasożytnicze, które przenoszą komary. Jednakże na dzień dzisiejszy na poniższą listę chorób niestety nie wynaleziono skutecznych szczepionek bądź leków: 

Najgroźniejsze choroby tropikalne spotykane w Indiach to gorączka Denga, japońskie zapalenie mózgu, malaria, gorączka Zachodniego Nilu czy filiariozy. Choroby tropikalne w Indiach mogą być wywoływane przez: wirusy, bakterie, grzyby, ale najczęściej ich przyczyną są pasożyty. Jest to związane z warunkami socjoekonomicznymi, klimatem, niewystarczającą higieną, występowaniem przenosicieli (tzw. wektorów – komary, moskity, muchy, kleszcze, ślimaki), przygotowywaniem potraw i rodzajem pokarmów. Inne, także bardzo niebezpieczne choroby występujące w tym rejonie.

Szczepienia Indie

Zalecane szczepienia do Indii:

  • WZW A i WZW B – te szczepionki chronią przed wirusowym zapaleniem wątroby. Pierwsze szczepienie należy wykonać na 6 miesięcy przed wyjazdem. Druga dawka szczepionek podawana jest miesiąc po poprzedniej, a ostatnia po 6 miesiącach.
  • Błonica i tężec – tę szczepionkę podaje się obecnie każdemu 18-latkowi, następnie należy ją powtarzać co 10 lat.
  • Dur brzuszny (tyfus) – szczepionkę podaje się na dwa tygodnie przed podróżą.
  • Cholera – bakterie tej choroby mogą znajdować się w pożywieniu i wodzie.
  • japońskie zapalenie mózgu – chorobę tę przenoszą komary rodzaju Culex, szeroko występujące w Indiach.
  • Wścieklizna – szczepionka ta przyda się szczególnie tym osobom, które mogą mieć kontakt ze zwierzętami. Wścieklizną można zarazić się poprzez pogryzienie przez zakażone zwierzę – najczęściej kota i psa, ale również lisa.

Szczepienia Indie – profilaktyka

Aby uniknąć zachorowania lub zarażenia podczas wyjazdu, należy zastosować się do kilku zasad. Szczepienia przed wyjazdem do Indii niestety nie uchronią turysty przed wszystkimi zagrożeniami. Co robić, aby bezpiecznie cieszyć się zwiedzaniem?

  1. Ze względu na możliwe występowanie cholery i tyfusu, należy ściśle kontrolować co spożywa się w Indiach i sprawdzać źródło pochodzenia:
  • przed jedzeniem myć ręce ciepłą wodą z mydłem
  • spożywać wodę butelkowaną lub przegotowaną. Nie pić wody z nieznanych źródeł, tym bardziej z jezior, strumieni lub ujęć;
  • nie spożywać produktów mlecznych, jeśli te nie były wcześniej pasteryzowane.

2. Bytujące w Indiach komary mogą przenosić malarię i japońskie zapalenie mózgu. Zadbaj więc o:

  • używanie środków ochrony przed owadami – najlepiej, aby w składzie zawierały DEET;
  • używanie moskitier i siatek ochronnych
  • unikanie wychodzenia na zewnątrz w porach, gdy aktywność owadów jest największa, czyli od zmierzchu do świtu;
  • noszenie długich rękawów i nogawek, najlepiej przewiewnych, wykonanych z naturalnych tkanin (np. bawełna, len).

3. Ze względu na zły stan dróg i pojazdów, poruszanie się samochodem po Indiach może być niebezpieczne. Ze względu na zły stan techniczny pojazdów, bardzo często zdarzają się wypadki.

4. Inne działania profilaktyczne:

  • Stosować kremy z filtrem i okularów przeciwsłonecznych.
  • Nie chodzić boso po ziemi, ze względu na choroby przenoszone poprzez kał zwierząt, np. larwa wędrująca i inne pasożyty, które mogą dostać się do organizmu przez skórę.
  • Dbać o higienę jamy ustnej – mycie zębów 3 razy dziennie z przegotowaną lub butelkowaną wodą.

Czy w Indiach jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Indiach zależy od regionu. Kaszmir, przez Indusów nazywany często „Koroną Indii”, to piękny region w północno-zachodniej części kraju. Niestety, jest to teren sporny – upomina się o niego Pakistan, a w dodatku wielu Kaszmirczyków chce niepodległości i autonomii tego regionu. Dlatego dochodzi tam do wymiany ognia, a nawet zamachów terrorystycznych. Jednakże ze względu na turystyczne walory tego miejsca władze indyjskie dokładają wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym.

Patrząc na ogólne ujęcia, które bazują na badaniach oraz statystykach, Indie wypadają dosyć poprawnie – 106 miejsce w rankingu bezpieczeństwa czyni z tego kraju miejsce uznawane za „raczej bezpieczne”. Jednocześnie, wczytując się w najczęściej popełniane przestępstwa, widzimy trzy pozycje: kradzieże, napady oraz gwałty. Podróżując, należy zachować zdrowy rozsądek i nie zapuszczać się po zmroku w ciemne uliczki. Jak niemal wszędzie w tłumie grasują kieszonkowcy, należy na nich uważać także w komunikacji miejskiej.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.