Izrael a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Izrael – zagrożenia chorobowe

Izrael to państwo, które swoją bogatą architekturą i pięknem zachwyca miliony turystów przybywających do tego kraju każdego roku. Nie dziwi więc fakt, że Izrael od wielu lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych podróży. Bezsprzecznie warto odwiedzić izraelskie tereny. Jednakże zanim zaplanujesz wakacje do Izraela, upewnij się, że posiadasz najważniejsze informacje dotyczące zagrożeń chorobowych w tym kraju. To pozwoli w pełni cieszyć się z upragnionego urlopu i w połączeniu z właściwą profilaktyką oraz zestawem szczepień wyeliminuje ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Szczepienia Izrael – występujące choroby

W Izraelu występują groźne, zakaźne choroby. Głównie są to choroby przenoszone drogą pokarmową. Powszechne jest występowanie WZW typu A i E (2 mln przypadków rocznie). Występują również przypadki duru brzusznego, salmonelozy, szigelozy i parazytoz jelitowych w całym regionie. Jeśli chodzi o choroby bakteryjne to w Izraelu dominuje poliomyelitis.  Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną wszystkim osobom podróżującym do Izraela zalecane jest pełne uodpornienie przeciwko tej chorobie. U dorosłych wskazane jest szczepienie przypominające.

Wyjeżdżającym do Izraela zaleca się także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W zależności od charakteru planowanej podróży przydatne może być ubezpieczenie kosztów leczenia, ratownictwa lub transportu medycznego do kraju w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia albo życia.

Szczepienia Izrael

Podróżując do Izraela nie ma obowiązku zaszczepienia się przeciwko najczęściej występującym na tych terenach chorobom. Co nie oznacza oczywiście, że nie warto tego zrobić. Przed wyjazdem do Izraelu należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.

Szczepienia należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą. Powstaje pytanie – czy to nie za wcześnie? Czas ten jest ściśle określony ze względu na to, że niektóre szczepienia wymagają powtórzenia,  w celu uzyskania efektu ochronnego. Przed wyjazdem sprawdź więc kalendarz szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym. Zalecane szczepienia ochronne:

Szczepienia Izrael – profilaktyka

 1. Ochrona przed ukłuciem owadów poprzez noszenie odpowiednich ubrań (długie rękawy i nogawki), a także poprzez stosowanie moskitier, które chronią przed dostaniem się owada do pomieszczenia. Ponadto warto unikać przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
 2. Spożywanie żywności i wody jedynie ze źródeł kontrolowanych. Co to oznacza? Unikaj spożywania napojów z lodem niewiadomego polecenia, a także niepoddanej obróbce termicznej żywności. Nie zaleca się również kupna ani spożywania jedzenia od lokalnych straganiarzy. Często myj ręce a w przypadku zranienia bądź zadrapania skieruj się niezwłocznie po pomoc do lokalnej placówki służby zdrowia.
 3.  Aby uniknąć pogryzienia przez zwierzęta nie karm ich oraz nie dotykaj. Mowa tu zarówno o zwierzętach dzikich, jak i domowych.
 4. Inne działania profilaktyczne:
 5. dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
 6. unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
 7. chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem (stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym).

Szczepienia Izrael – apteczka podróżującego

Każdy podróżnik nie może zapomnieć o zabraniu między innymi:

 • zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu;
 • leki przeciwmalaryczne;
 • repelenty;
 • lek przeciwbiegunkowe;
 • lek przeciwbólowe;
 • leki przeciwgorączkowe;
 • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry;
 • środki opatrunkowe;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • kremy z wysokim filtrem;
 • polisa ubezpieczeniowa;

Czy w Izraelu jest bezpiecznie?

Izrael to państwo zagrożone terroryzmem. MSZ odradza wszelkie podróże do obszarów przygranicznych ze Strefą Gazy oraz z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).

Bądź szczególnie ostrożny w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary. Unikaj zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, bezwzględnie stosuj się do poleceń władz.

W Jerozolimie i innych większych miastach może dochodzić do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo służby mogą ograniczyć dostęp do niektórych dzielnic i obiektów oraz wprowadzić dodatkowe kontrole bezpieczeństwa dla turystów. Mimo dość napiętej sytuacji wewnętrznej, nastawienie do turystów odwiedzających kraj jest pozytywne i nie odnotowuje się przypadków agresji skierowanej do tej grupy.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.