Malediwy a szczepienia, o których należy pamiętać.

Malediwy

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 298 km²

Liczba ludności: 391 000

Waluta: rupia malediwska (MVR)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Malediwy – zagrożenia chorobowe

Malediwy ‒ państwo w Azji Południowej, w archipelagu Malediwów na Oceanie Indyjskim i Morzu Lakszadiwskim, w rejonie równika. To jeden z 11 krajów na świecie, w którym nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury. Ten fakt mówi sam za siebie. Ciepłe dni, wypełnione słońcem i szumem fal. Planujesz wycieczkę na Malediwy? Jak zaplanować wymarzone wakacje? Planując podróż warto pamiętać, że wakacje na Malediwach wiążą się z ryzykiem nabycia występujących endemicznie chorób zakaźnych i pasożytniczych związanych z odmienną strefą klimatyczną i niskim standardem sanitarno-higienicznym. Przede wszystkim zainteresuj się zagrożeniami chorobowymi, jakie mogą na Ciebie czyhać w tym pięknym kraju. Przed większością z nich możesz skutecznie się bronić poprzez profilaktykę oraz szczepienia.

Występowanie chorób na Malediwach

Zastanawiasz się nad tym, jakie choroby występują na Malediwach? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ryzyko zakażenia się malarią. W tym pięknym kraju żyją komarzyce, które przemieszczają się w poszukiwaniu swoich ofiar. Największe nasilenie zachorowań może być w terenie nizinnym, zalesionym i wiejskim, 2-3 tygodnie po porze deszczowej. Ponadto, wspomniane komarzyce mogą zarazić Cię również inną chorobą krwotoczną – dengą. W jej przypadku ryzyko wcale nie jest mniejsze, a choroba tak samo groźna dla zdrowia, a nawet życia.  Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary. Poza tymi dwiema poważnymi chorobami, na Malediwach możesz również zostać narażony na następujące przypadłości:

Szczepienia Malediwy – profilaktyka

Aby zapobiec ugryzieniom przez komary, które roznoszą tropikalne choroby powinieneś pamiętać o noszeniu odpowiednich ubrań. Mam na myśli długie rękawy i nogawki niezależnie od miejsca, w którym się poruszasz. Na Malediwach jesteś narażony na ugryzienie komara tak samo w zalesionym parku, jak i w środku miasta. Ponadto przed podróżą możesz zaopatrzyć się w preparaty odstraszające komary. Unikaj przebywania na zewnątrz w okresie ich największej aktywności, czyli od zachodu do wschodu słońca.

Ponadto nigdy nie pij wody z kranu! Nawet jeśli uprzednio poddałeś ją przegotowaniu. Wyjeżdżając do Egiptu zaleca się picie tylko butelkowanej wody. Przebywając na Malediwach należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa.

Kolejnym, częstym problemem, który znacznie utrudnia życie turystom jest silne słońce. Poparzenia słoneczne oraz udary są skutkiem niewystarczającej przed nim ochrony. Zaleca się zabrać na wakacje na Malediwy przewiewne, jasne, okrywające ciało ubrania i nakrycia głowy. Ponadto wszelkie odkryte części ciała należy smarować kremem z wysoką zawartością filtra, powtarzając tę czynność kilka razy dziennie. Przydadzą się także dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

Malediwy – szczepienia

Przed wyjazdem należy wykonać wszystkie rutynowe i przypominające szczepienia wynikające z Programu Szczepień Ochronnych. Choć tylko turyści przybywający z terenów zagrożonych żółtą gorączką muszą obligatoryjnie posiadać świadectwo szczepienia przeciwko tej chorobie, to należy pamiętać o ryzyku zarażenia się na Malediwach innymi chorobami, przed którymi chronią szczepienia, a są to:

Szczepienia Malediwy – czy na Malediwach jest bezpiecznie?

Malediwy są uznawane za bezpieczny dla turystów kierunek, choć jak wszędzie należy być bardzo ostrożnym. Najpopularniejszą formą przestępczości wobec turystów są kradzieże portfeli i wartościowych przedmiotów, pozostawionych bez opieki na plażach czy w innych miejscach publicznych. Napady, wymuszenia czy jakiekolwiek inne akty agresji należą do rzadkości.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.