Chorwacja a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Chorwacja – zagrożenia chorobowe

Chorwacja to jeden z najczęściej, w ostatnim czasie, wyszukiwanych krajów przez użytkowników Internetu na wakacje 2022.  Z centralnej i południowej Polski bez trudu można dojechać do Chorwacji w ciągu jednego dnia. Co ten kraj ma do zaoferowania? Ciepłe morze, ogromny wybór plaż, pewną pogodę. Ponadto wspaniałe zabytki i doskonałą kuchnię. Jeśli planujesz wycieczkę do Chorwacji, zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczących m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień. Fakt, że jest to jeden z krajów leżących na kontynencie europejskim nie oznacza, że nic nam tam nie grozi.

Chorwacja – występowanie chorób

Podróżując po Chorwacji, możesz przywieźć ze sobą złe wspomnienia, w postaci chorób. Jednakże ich wcześniejsze poznanie i stosowanie profilaktyki to szansa na ich uniknięcie, ochrona przed hospitalizacją czy też ciężkim przebiegiem.

Tak, jak i w Polsce, tak również w Chorwacji można zarazić się odrą, świnką i różyczką. Są to powszechnie występujące w Europie choroby, które przechodzimy zazwyczaj w wieku dziecięcym. Jednakże mogą być one niebezpiecznie dla osób dorosłych i związane są z licznymi powikłaniami.

Ponadto, będąc w Chorwacji możemy zachorować również na błonicę, krztusiec lub tężec. Warto nadmienić, że choroby te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, np. błonica zawsze wymaga leczenia szpitalnego, zaś ewentualnie towarzyszące jej powikłania są nieodwracalne. Chorobą, która występuje we wszystkich krajach europejskich jest krztusiec, czyli ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli. Jeżeli masz zamiar spędzić podróż po Chorwacji na aktywnym wypoczynku pamiętaj również o możliwości zarażenia się tężcem, np. poprzez zranienie czy skaleczenie.

Inne choroby występujące w Chorwacji, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie, a nawet życie:

Szczepienia Chorwacja

Przed podróżą do Chorwacji powinieneś upewnić się, że masz aktualne szczepienia rutynowe, które wynikają z Programu Szczepień Ochronnych. Składa się on ze szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) i zalecanych (płatnych). Szczepienia ochronne to jedne z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod profilaktyki chorób zakaźnych.

Zaleca się, aby dorośli co 10 lat przyjmowali szczepionki przeciwko odrze (M), śwince (M) i różyczce (R), (MMR – szczepionka skojarzona, która chroni przed tymi trzema chorobami). Ponadto należy zaszczepić się przeciwko bakteryjnym chorobom zakaźnym: tężcowi, błonicy i krztuścowi. Poniżej przedstawiamy listę w naszej opinii koniecznych, lecz nie obowiązkowych w Chorwacji szczepień:

Aby wykonać niezbędne szczepienia do Chorwacji, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty.

Szczepienia Chorwacja – profilaktyka

Podczas podróży należy pamiętać o:

  • piciu tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie,
  • unikaniu jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców,
  • stosowaniu środków odstraszających owady; rekomendowane repelenty powinny zawierać 30-50% DEET,
  • częstym myciu rąk wodą z mydłem,
  • unikaniu potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej,
  • unikaniu konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek,
  • dbaniu o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej),
  • unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną,
  • unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych,
  • ochronie przed dużym nasłonecznieniem – stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Szczepienia Chorwacja – czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Chorwacja uważana jest za kraj niezwykle bezpieczny, również nocą. Ulice często patrolowane są przez policję. Kraj jest bardzo tolerancyjny dla wszystkich przyjezdnych, rzadko zdarza się, by turyści byli zaczepiani. Jednakże pamiętaj o tym, by pilnować swoich dokumentów oraz rzeczy wartościowych i nie pozostawiać ich w pokojach hotelowych. Ponadto zwracać uwagę na to czy Twoja torebka lub plecak ,,nie kuszą’’ złodzieja. Jeśli planujesz spacery brzegiem morza – unikaj chodzenia po skalistych, dzikich wybrzeżach.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.