Egipt a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

EGIPT – zagrożenia chorobowe

Polscy turyści dość chętnie wyjeżdżają na urlopy do krajów arabskich, zwłaszcza Egiptu. Jeżdżą do niego często i chętnie. Czy jednak jest to w pełni bezpieczny kierunek podróży? Na co uważać w Egipcie i jak się przygotować do wyjazdu? Planując podróż warto pamiętać, że wakacje w Egipcie wiążą się z ryzykiem nabycia występujących endemicznie chorób zakaźnych i pasożytniczych związanych z odmienną strefą klimatyczną i niskim standardem sanitarno-higienicznym. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujemy się na Egipt.

Pamiętajcie że przed wyjazdem do Egiptu warto zadbać o zęby. Polecamy wam odwiedzić gabinet dentystyczny.

Występowanie chorób w Egipcie

Egipt jest terenem, na którym występuje kilka groźnych chorób tropikalnych, z którymi nie jesteśmy zaznajomieni mieszkając w Polsce. Choroby te w dużej mierze przenoszone są przez muchy, komary i moskity. Niestety na większość z nich wciąż nie wynaleziono skutecznej szczepionki. Czy jest się czego obawiać? Chrobry te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. No dobrze, ale o jakich chorobach mowa? Do najgroźniejszych z nich i przynoszących wiele negatywnych skutków należą:

Ryzyko wystąpienia tych chorób w Egipcie jest wysokie w rejonach bliskich granicy z Sudanem. Ponadto przy południowo-zachodniej granicy z Libią oraz pas przybrzeżny w okolicach Nilu. To nie oznacza jednak, że na innych terenach tego kraju nie mamy się czego obawiać.

Egipt – profilaktyka na inne problemy zdrowotne

Poza opisanymi powyżej chorobami turyści wyjeżdżający do Egiptu zmagają się niejednokrotnie z innymi, z pozoru mniej groźnymi problemami zdrowotnymi. Najczęstszym z nich są problemy żołądkowe. Czym jest to powodowane? Zupełnie inne jedzenie, flora bakteryjna oraz zawierająca drobnoustroje woda. Właśnie te czynniki mogą przyczynić się do złego samopoczucia, bólów brzucha, problemów jelitowo-żołądkowych. Jak sobie z tym poradzić? Warto mieć w apteczce zapas węgla aktywowanego, który łagodzi dolegliwości.

Ponadto, o czym powinniśmy wspomnieć być może na samym początku ze względu na istotność tej profilaktycznej czynności – nigdy nie pij wody z kranu! Nawet jeśli uprzednio poddałeś ją przegotowaniu. Wyjeżdżając do Egiptu zaleca się picie tylko butelkowanej wody. Woda w Egipcie to odsalana woda morska. Z tego powodu pić należy mineralną wodę butelkowaną (jej cechą charakterystyczną jest zabezpieczająca folia na nakrętce, dająca gwarancję jakości). Jednakże nie trzeba obawiać się napojów w restauracjach, ponieważ Egipcjanie również używają wody mineralnej do przygotowania herbaty, kawy czy soków. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. 

Aby uniknąć pogryzienia przez owady, a także chorób przez nie przenoszonych, używamy środków odstraszających owady. Najlepiej zaopatrzyć się w zapas takich specyfików jeszcze przed wyjazdem.

Kolejnym, częstym problemem, który znacznie utrudnia życie turystom jest silne słońce. Poparzenia słoneczne oraz udary są skutkiem niewystarczającej przed nim ochrony. Zaleca się zabrać na wakacje do Egiptu przewiewne, jasne, okrywające ciało ubrania i nakrycia głowy. Ponadto wszelkie odkryte części ciała należy smarować kremem z wysoką zawartością filtra, powtarzając tę czynność kilka razy dziennie. Przydadzą się także dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

Ponadto tak jak wspomnieliśmy już na początku artykułu zachęcamy was do wizyty u lekarza dentysty przed wyjazdem.

Egipt – szczepienia

Turystów nie obowiązują obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski. Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby. Poza tym warto zaszczepić się także przeciwko: 

Szczepienia Egipt

Szczepienia Egipt – Apteczka podróżnego

Każdy podróżnik nie może zapomnieć o zabraniu między innymi:

  • zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu;
  • leki przeciwmalaryczne;
  • repelenty;
  • lek przeciwbiegunkowe;
  • lek przeciwbólowe;
  • leki przeciwgorączkowe;
  • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry;
  • środki opatrunkowe;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • kremy z wysokim filtrem;
  • polisa ubezpieczeniowa;

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce, zarówno na receptę, jak i bez niej, mogą zawierać substancje, uznane za niedozwolone na terenie Egiptu (może dotyczyć to również leków homeopatycznych). Ambasady RP nie dysponują ujednoliconą listą leków, których wwóz do Egiptu jest  zabroniony. Oznacza to, że egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o pozwoleniu na wwiezienie leków na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, zostaną Ci odebrane w celu sprawdzenia ich składu w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. W celu uniknięcia problemów i ewentualnej konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej, zadbaj aby mieć ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na j. angielski, zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania konkretnych lekarstw. Ponadto powinieneś mieć ich nie więcej, niż na własny użytek w czasie pobytu w Egipcie.

Szczepienia Egipt – czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy Egipt jest bezpieczny dla turystów. Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Warto jednak śledzić komunikaty, jakie pojawiają się w prasie na ten temat, a także informacje zamieszczone na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku Egiptu odradza ono obecnie wszelkie wyjazdy:

  • na półwysep Synaj (wyłączając kurort Szarm el-Szejk),
  • na Pustynię Zachodnią,
  • na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem,
  • do południowo-wschodniego przy granicy z Sudanem, czyli tzw. trójkąta Halaib.

MSZ przestrzega także przed podróżami, które nie są konieczne do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu, do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego, do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.