Grecja a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Grecja – zagrożenia chorobowe

Grecja zaś od lat zajmuje czołowe miejsce wśród ulubionych kierunków wakacyjnych większości Polaków. Kraj ten z powodzeniem konkuruje na arenie międzynarodowej w sferze turystyki, a sektor ten jest odporny na wyzwania gospodarcze. Uchodzi ona za idealny kraj do spędzania urlopów. W ciągu roku jest przeciętnie 300 słonecznych dni.

Mimo że Grecy są zawziętymi strażnikami tradycji, udowadniają na każdym kroku, że potrafią się bawić. Zabytki, gorące słońce oraz przejrzyste morza sprawiają, że Grecja jest wymarzonym miejscem do odpoczynku i relaksu. Przygotowania do wyjazdu zwykle rozpoczynamy od szukania informacji o miejscach, które w trakcie pobytu warto odwiedzić. Jednakże my proponujemy zacząć od czegoś zupełnie innego. Sprawdź na jakie choroby należy się zaszczepić oraz jaką zastosować profilaktykę, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Mimo, że kraj ten leży w Europie, nie oznacza to, że nie występują tam zagrożenia chorobowe. Jesteśmy z nimi nieco bardziej zaznajomieni, jednakże wciąż są one dla nas dużym zagrożeniem.

Szczepienia Grecja – występowanie chorób

Choroby na wakacjach w Grecji są zazwyczaj spowodowane przez niewłaściwie przygotowane jedzenie, które może powodować zatrucia pokarmowe. Ciężkie przypadki mogą być spowodowane przez bakterie, takie jak:

  • Campylobacter
  • Cryptosporidium
  • E. coli
  • Salmonella

Poważne choroby obejmują:

Jednakże przed wieloma jednostkami chorobowymi jesteś w stanie się ochronić poprzez szczepienia. Główne zagrożenia zdrowotne w Grecji to poparzenia i udary słoneczne, a także odwodnienia. 

Szczepienia Grecja

Według Międzynarodowych Przepisów Sanitarnych WHO, od podróżnych udających się do Grecji bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia. Co to oznacza? Jest to jedynie informacja o tym, że żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Jednakże to nie oznacza, że nie warto ich zrobić. Zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które stanowią zagrożenie dla podróżujących do poszczególnych krajów. Przed planowanym wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepień podstawowych przeciw określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom dawkami uzupełniającymi i przypominającymi. Szczepienia, które warto wykonać:

Szczepienia Grecja – profilaktyka

Poza opisanymi powyżej chorobami turyści wyjeżdżający do Grecji zmagają się niejednokrotnie z innymi, z pozoru mniej groźnymi problemami zdrowotnymi. Najczęstszym z nich są problemy żołądkowe. Czym jest to powodowane? Zupełnie inne jedzenie oraz zawierająca drobnoustroje woda. Właśnie te czynniki mogą przyczynić się do złego samopoczucia, bólów brzucha bądź problemów jelitowo-żołądkowych. Jak sobie z tym poradzić? Warto mieć w apteczce zapas węgla aktywnego, który łagodzi dolegliwości.

Ponadto, nigdy nie pij wody z kranu! Wyjeżdżając do Grecji zaleca się picie tylko butelkowanej wody. Jednakże nie trzeba obawiać się napojów w restauracjach, ponieważ Grecy używają wody mineralnej do przygotowania herbaty, kawy czy soków.

Przebywając w Grecji należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Grecji, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Aby uniknąć pogryzienia przez owady, a także chorób przez nie przenoszonych, używaj środków odstraszających owady. Najlepiej zaopatrzyć się w zapas takich specyfików jeszcze przed wyjazdem.

Kolejnym, częstym problemem, który znacznie utrudnia życie turystom jest silne słońce. Poparzenia słoneczne oraz udary są skutkiem niewystarczającej przed nimi ochrony. Zaleca się zabrać na wakacje do Grecji przewiewne, jasne, okrywające ciało ubrania i nakrycia głowy. Ponadto wszelkie odkryte części ciała należy smarować kremem z wysoką zawartością filtra, powtarzając tę czynność kilka razy dziennie. Przydadzą się także dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Grecji uchodzi za kraj stosunkowo bezpieczny. Zalecamy jednak zastosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mimo, ze władze greckie szczególnie chronią turystów, nie ma sposobu na zlikwidowanie drobnej przestępczości. Zachowaj ostrożność gdy poruszasz się po greckich drogach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że na bocznych trasach asfalt niespodziewanie zamienia się w polną drogę. Ponadto w Grecji większość przejazdów kolejowych jest niestrzeżonych. Grecy znani są z brawurowej jazdy. Co to oznacza? Nie zawsze przestrzegają przepisów drogowych. Kręte i górskie drogi znacznie utrudniają jazdę i sprawiają, że trzeba zachować szczególną ostrożność.

Zachowaj czujność i nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Zwróć też uwagę na swoje rzeczy osobiste, przebywając w zatłoczonych miejscach turystycznych.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.