Tunezja a szczepienia, o których należy pamiętać.

Podstawowe informacje:

Powierzchnia: 163 610 km²

Liczba ludności: 11 403 800

Waluta: dinar tunezyjski (TND)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Tunezja – zagrożenia chorobowe

Tunezja to państwo, które swoim pięknem zachwyca miliony turystów każdego roku. Atrakcje turystyczne, których można tu doświadczyć, zadowolą niejednego wymagającego podróżnika. Nic więc dziwnego, że Tunezja od wielu lat plasuje się wśród najpopularniejszych kierunków na wymarzone wakacje. Jednakże zanim zaplanujesz wakacje do Tunezji, warto zainteresować się tematem występujących tam chorób. Ponadto profilaktyki, która może Cię przed nimi uchronić oraz szczepień.

Szczepienia Tunezja – występowanie chorób

Do najbardziej powszechnych chorób dotykających turystów podczas wizyty w Tunezji należą Salmonella, E. coli, campylobacter, czerwonka, dur brzuszny i cryptosporidium. Są to poważne choroby, którymi można się zarazić po zjedzeniu niedogotowanej lub skażonej żywności. Spożycie odgrzewanego jedzenia lub jedzenia pozostawionego zbyt długo na zewnątrz może również być niebezpieczne dla zdrowia.

Na miejscu niektórzy turyści doświadczają dolegliwości żołądkowych. Z tego powodu warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny. W szczególności częstym myciu rąk oraz myciu warzyw i owoców przed spożyciem. Wodę z kranu można pic wyłącznie po jej uprzednim przegotowaniu. Chociaż zaleca się głównie pić wodę butelkowaną.

Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby przewlekle chore poza standardowym ubezpieczeniem, powinny zatroszczyć się o wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku chorób bez obaw można korzystać z miejscowych aptek.

Szczepienia Tunezja

Przed wyjazdem do Tunezji zaleca się szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
    szczepienie zalecane u osób planujących wyjazd do tej części świata, niezależnie od długości i charakteru podróży; rekomendowane podróżnym udającym się do krajów Afryki Północnej, nawet jeśli planują pobyt w dobrych warunkach sanitarnych,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
    zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych szczepienie zalecane jest u osób dorosłych wcześniej nieuodpornionych przeciwko tej chorobie,
  • tężcowi i błonicy (krztuścowi)
    szczepienie przypominające wskazane jest u dorosłych co 10 lat; zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych u wszystkich dorosłych zalecane są szczepienia przypominające przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi (niezależnie od planowanej podróży),
  • durowi brzusznemu
    szczepienie zalecane zwłaszcza u osób, które mogą w podróży żywić się w złych warunkach sanitarnych, wyjeżdżających na długi czas i udających się w rejony wiejskie tej części świata.

W niektórych przypadkach zalecane są dodatkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie. To szczepienie zalecane jest przede wszystkim u osób szczególnie narażonych na kontakt ze zwierzętami ze względu na charakter podróży, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Rekomendowane u osób wyjeżdżających na długi czas do krajów dużego ryzyka oraz dzieci. Ponadto osób udających się w rejony oddalone od placówek medycznych, dysponujących możliwością profilaktyki wścieklizny po kontakcie z zakażonym zwierzęciem.

Szczepienia Tunezja

Szczepienia Tunezja – apteczka podróżnego

  • Leki zażywane stale – kompletując apteczkę należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków przyjmowanych regularnie z przepisu lekarza. Najlepiej już kilka dni przed wyjazdem upewnić się czy mamy wystarczającą ilość leków na całą podróż i na kilka dni po powrocie.
  • Leki na dolegliwości żołądkowo – jelitowe (biegunka, niestrawność, zaparcia). Zatrucia pokarmowe to jedna z najczęstszych dolegliwości nękających turystów. Jego wystąpieniu sprzyja nie tylko brak zachowania właściwej higieny czy niewłaściwe przechowywanie żywności, ale również zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych. Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego są wymioty, biegunka i ból brzucha.

W podróży leczenie zatrucia pokarmowego to postępowanie objawowe obejmujące: przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, zastosowanie diety oraz podawanie leków o działaniu przeciwbiegunkowym i nawadniającym. Warto więc mieć ze sobą:

  1. preparat stosowany w leczeniu biegunek (np.: preparat zawierający nifuroksazyd o działaniu przeciwbakteryjnym, preparat przeciwbiegunkowy zawierający loperamid lub węgiel leczniczy, który pomocny jest nie tylko w leczeniu zatruć pokarmowych, ale również niestrawności i wzdęć,
  2. preparat nawadniający
  3. probiotyk, który korzystnie wpłynie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego po biegunce.
  • Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
  • Leki łagodzące oparzenia słoneczne – oparzona przez słońce skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Przy tej letniej dolegliwości dobrze mieć pod ręką preparat z dekspantenole. Substancja ta wspomaga szybką regenerację poparzonych przez słońce powierzchniowych warstw skóry. Dodatkowo pochłania wilgoć z otoczenia i zatrzymuje ją w skórze.
  • Preparaty łagodzące ukąszenia owadów – aby złagodzić dokuczliwy świąd skóry, niekiedy ból i pieczenie, a także zmniejszyć obrzęk skóry należy miejscowo zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów łagodzących odczyny po ukąszeniach owadów

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje, że zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na terenie całego kraju. Tunezja, której gospodarka jest częściowo uzależniona od turystyki, dokłada wszelkich starań, by zapewnić turystom bezpieczeństwo. Co ważne, od 2016 roku nie doszło do ataków wymierzonych w turystów.

Będąc w Tunezji, możesz spodziewać się widoku uzbrojonych żołnierzy na ulicach, a także wykrywaczy metalu w centrach handlowych czy ochrony kontrolującej torebki przy wejściu do supermarketu. W Tunezji istnieje absolutny zakaz fotografowania służb mundurowych, obiektów wojskowych, czy samochodów policyjnych.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Kolejna sprawa, którą warto uregulować przed swoją wycieczką to wyleczenie zębów. Ostatnią rzeczą jaką chcecie robić podczas wakacji to spędzać je z bólem zęba – klinika stomatologiczna.