Europa to część świata, leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej. Dodatkowo jest jednym z najmniejszych kontynentów na Ziemi, o powierzchni ok. 10 498 000 km². Co ciekawe, stanowi to w przybliżeniu 7% powierzchni lądowej kuli ziemskiej. Ponadto kontynent europejski uznawany jest czasem jako północno-zachodnia część Eurazji, czyli superkontynentu tworzonego wraz z Azją. Jednakże, fakt egzystowania jako osobny kontynent spowodowany jest głównie historią.
Europa ma przewagę nad pozostałymi kontynentami, dlatego że ma wysoko rozwiniętą gospodarkę. Ponadto posiada sprzyjające warunki naturalne. Nie ma tutaj pustyń czy wielkich lądolodów, co sprzyja rozwojowi rolnictwa. Dodatkowo kontynent ten znajduje się w umiarkowanym klimacie. Oznacza to, że klimat sprzyja rozwojowi społeczeństwa.
Europa – najczęściej występujące choroby zakaźne
Wg raportu GUS “Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 roku” najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi w 2020 roku były:
- choroby weneryczne,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
- gruźlica,
- salmonelloza,
- szkarlatyna,
- grypa.
W porównaniu z 2019 rokiem odnotowano znaczące spadki zachorowań: o 34% mniej zachorowań na grypę, o 63% na szkarlatynę. Ponadto o 41% mniej zachorowań na salmonellozę.
Chorobą, którą diagnozowało się u największej liczby pacjentów była grypa. W 2020 roku odnotowano nieco ponad 3 mln przypadków zachorowań (3 160 711). Wskaźnik zachorowań wyniósł ponad 8 tys. przypadków (8 241) na 100 tys. osób. Ponadto drugą chorobą, co do częstotliwości zachorowań, była szkarlatyna. Wskaźnik zachorowalności na nią był równy 20 przypadkom na 100 tys. osób. Dodatkowo salmonellozę, wywoływaną przez Gram – ujemne pałeczki Salmonelli, zdiagnozowano u prawie 5,5 tys. Polaków (5 484). Wskaźnik zachorowalności wyniósł 14 zachorowań na 100 tys. osób. Natomiast na gruźlicę zachorowało ponad 3 tys. osób (3 388). Wskaźnik zachorowalności wyniósł 9 przypadków na 100 tys. osób.
Najmniejszą różnicę w nowych zachorowaniach rok do roku odnotowano w przypadku chorób wenerycznych. W 2020 roku zachorowało na nie prawie 3 tys. osób (2 395), a wskaźnik zachorowań był równy 6 przypadkom na 100 tys. osób. W 2020 roku zarejestrowano niemal 1000 nowych zachorowań zarówno na wirusowe zapalenie wątroby typu B (993), jak i na WZW typu C (959).
Europa – lista państw
- Albania
- Andora
- Austria
- Belgia
- Białoruś
- Bośnia i Hercegowina
- Bułgaria
- Chorwacja
- Czarnogóra
- Czechy
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Grecja
- Hiszpania
- Holandia
- Irlandia
- Islandia
- Kazachstan
- Liechtenstein
- Litwa
- Luksemburg
- Łotwa
- Macedonia
- Malta
- Mołdawia
- Monako
- Niemcy
- Norwegia
- Polska
- Portugalia
- Rosja
- Rumunia
- San Marino
- Serbia
- Słowacja
- Słowenia
- Szwajcaria
- Szwecja
- Turcja
- Ukraina
- Watykan
- Węgry
- Wielka Brytania
- Włochy