Występowanie:

  • Afryka,
  • Azja,
  • Ameryka Północna,
  • Ameryka Południowa,
  • Europa.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Chikungunya jest chorobą tropikalną o etiologii wirusowej. Występuje na terenie Afryki, Azji, Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Europie. Wirus wywołujący gorączkę chikungunya jest przenoszony przez azjatyckie komary tygrysie. Łatwość rozprzestrzeniania się gorączki chikungunya i możliwość wywołania epidemii wynika m.in. z faktu, iż jest ona przenoszona przez komary z rodzaju Aedes.

Chikungunya – rozpoznanie

Wirus chikungunya to drobnoustrój, którego rezerwuarem naturalnym są małpy. Ponadto wektorem zakażenia są komary z gatunku Aedes. Owady te wyróżniają się charakterystycznymi paskami w kolorze białym na czarnym tułowiu i odwłoku. Po raz pierwszy wirusa chikungunya zidentyfikowano w 1952 roku w Tanzanii. Epidemie występują cyklicznie, średnio co 4–8 lat. Inną przyczyną może być transmisja matczyno-płodowa, np. podczas porodu. Odnotowano również przypadki zakażenia wirusem Chikungunya wśród personelu medycznego wykonującego analizy laboratoryjne zainfekowanej krwi. Wyróżnia się trzy genotypy wirusa chikungunya: zachodnio afrykański, środkowo-wschodnio-południowo afrykański oraz azjatycki. 

Objawy chikungunya

Chikungunya we wczesnym stadium rozwoju przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Pojawiają się: wysoka gorączka, bóle mięśni, ogólne zmęczenie i przemęczenie, mogą pojawić się także wymioty lub biegunka. Jest to o tyle problematyczne, że na samym początku choroba jest bardzo trudna do rozpoznania, ponieważ nie wiąże się z żadnymi charakterystycznymi objawami.

Do kolejnych symptomów, które powodują, że chorobę łatwiej jest zidentyfikować są pojawiające się nagle krosty i plamy. Wysypka zaczyna pojawiać się zwykle na tułowiu  skąd rozprzestrzenia się również na kończyny górne u dolne. Ma  ona charakter wybroczynowy, zmiany skórne powodują mocne swędzenie. Ponadto pozostają po nich nieestetyczne ślady. Te objawy w znacznym stopniu negatywnie wpływają na komfort chorego.

Jeżeli na ciele chorego pojawi się wspomniana powyżej wysypka to znak, że należy niezwłocznie pojawić się w szpitalu bądź u lekarza pierwszego kontaktu. Należy mieć świadomość, że wirus chikungunya jest chorobą przewlekłą, co oznacza że nie da się jej całkowicie wyleczyć. Po kilku dniach od ustąpienia gorączki mogą pojawić się bóle stawów oraz mięśni. Są to niezwykle przewlekłe bóle, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Chory zwykle jest pod stałą opieką lekarza, czasami bywa tak, że gorączka chikungunya znika po kilku tygodniach, a przez kolejne lata nie daje w ogóle o sobie znać. Stosując odpowiednie leki, można pozbyć się wielu uporczywych objawów, a także normalnie funkcjonować.

Chikungunya – leczenie

Leczenie ma charakter wyłącznie objawowy i polega na podawaniu leków przeciwbólowych (paracetamolu) oraz dbaniu o możliwie dobrą kondycję pacjenta. W przypadku długo utrzymujących się bólów stawów lekarz może rozważyć podanie leków zawierających morfinę. Po ustąpieniu objawów związanych z ostrym stadium gorączki Chikungunya można wprowadzić zabiegi fizjoterapii, które pomogą zwalczyć uporczywe dolegliwości bólowe w stawach.  Niewskazane jest podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) np. kwasu acetylosalicylowego znanego powszechnie jako aspiryna. Substancja ta może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów krwotocznych, szczególnie u pacjentów, u których nie wykluczono występowania wirusa Dengi. 

Zapobieganie poprzez szczepienie

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki na tę chorobę. Działania profilaktyczne obejmują więc ogólnie stosowaną ochronę przed ukąszeniami komarów. Zalecane jest:

  • noszenie odpowiedniej odzieży i nakrycia głowy,
  • stosowanie środków odstraszających komary,
  • montowanie moskitier, 
  • unikanie przebywania w miejscach lęgowych komarów. 

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.