Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.
Hantawirusy to grupa wirusów występujących na całym świecie. Wirusy te przenoszą różne gatunki myszy i szczurów, u których nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Natomiast dla człowieka zakażenie hantawirusem może skończyć się poważną chorobą. Po raz pierwszy wykryto go w Korei Południowej w 1976 roku. powoduje dwa główne zespoły chorobowe: hantawirusowy zespół płucny oraz gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym.
Hantawirusy – rozpoznanie
Zakażenia wirusem hanta można podzielić na kilka jednostek chorobowych:
- Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym (HFRS). Dalekowschodnia postać tej choroby ma zwykle ciężki przebieg z niewydolnością nerek, a jej śmiertelność w Chinach i Korei wynosi około 7%. Postać europejska jest mniej poważna, znana również jako nefropatia epidemiczna (nephropathia epidemica, NE).
- Hantawirusowy zespół płucny (HPS)
- Hantawirusowy zespół sercowo-płucny (HCPS)
Typy wirusa rozpowszechnione w Europie i Azji nie przenoszą się pomiędzy ludźmi. Do tej pory jedyne doniesienia o możliwości przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka dotyczą silnie wirulentnego podtypu Andes występującego w Ameryce Południowej.
Hantawirusy – objawy
U ludzi obserwuje się między innymi:
- wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych;
- silną odpowiedź komórkową podczas ostrej infekcji (czego nie obserwuje się w innych gorączkach krwotocznych);
- znaczną gorączkę;
- hipotensję;
- oligurię;
- poliurię;
- dreszcze;
- bóle głowy.
Dokładny obraz kliniczny uzależniony jest od rodzaju choroby. Jednak bez względu na to, okres wylęgania gorączek krwotocznych wynosi zwykle 3-21 dni. Początek jest nagły, skutkuje bardzo wysokim wzrostem temperatury, nawet do 41 stopni Celsjusza, co utrzymuje się do 4-5 dni. Później pojawiają się obrzęki, a na spojówkach i fałdach skórnych wybroczyny.
Leczenie hantawirusów
Lekiem stosowanym w zakażeniach wywoływanych przez hantawirusy jest rybawiryna (Virazole). Lek ten powoduję zahamowanie syntezy wirusowego RNA w komórce organizmu. Działania terapeutyczne polegają przede wszystkim na leczeniu objawów oraz intensywnej opiece medycznej. W kilku przypadkach sukces odniosło wczesne zastosowanie chemioterapii przeciwwirusowej Ribavirinem.
Hantawirusy – zapobieganie poprzez szczepienie
Pomimo wielu badań nad szczepionkami przeciwko hantawirusowi, do tej pory żadna z nich nie została oficjalnie zaakceptowana przez WHO. Pomimo tego, Chiny i Korea Południowa dopuściły do użytku własne szczepionki. Niektórzy badacze podają jednak w wątpliwość ich skuteczność. Do dziś nie potwierdzono, czy zmniejszenie liczby zachorowań w tych krajach jest spowodowane szczepieniami czy może jest efektem edukacji społeczeństwa bądź kwestią przypadku.
Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.