Występowanie:

 • cały świat (przede wszystkim jednak w Azji i Europie).

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Hantawirusy to grupa wirusów występujących na całym świecie. Wirusy te przenoszą różne gatunki myszy i szczurów, u których nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Natomiast dla człowieka zakażenie hantawirusem może skończyć się poważną chorobą. Po raz pierwszy wykryto go w Korei Południowej w 1976 roku. powoduje dwa główne zespoły chorobowe: hantawirusowy zespół płucny oraz gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym.

Hantawirusy – rozpoznanie

Zakażenia wirusem hanta można podzielić na kilka jednostek chorobowych:

 • Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym (HFRS). Dalekowschodnia postać tej choroby ma zwykle ciężki przebieg z niewydolnością nerek, a jej śmiertelność w Chinach i Korei wynosi około 7%. Postać europejska jest mniej poważna, znana również jako nefropatia epidemiczna (nephropathia epidemica, NE).
 • Hantawirusowy zespół płucny (HPS)
 • Hantawirusowy zespół sercowo-płucny (HCPS)

Typy wirusa rozpowszechnione w Europie i Azji nie przenoszą się pomiędzy ludźmi. Do tej pory jedyne doniesienia o możliwości przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka dotyczą silnie wirulentnego podtypu Andes występującego w Ameryce Południowej.

Hantawirusy – objawy

 U ludzi obserwuje się między innymi:

 • wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych;
 • silną odpowiedź komórkową podczas ostrej infekcji (czego nie obserwuje się w innych gorączkach krwotocznych);
 • znaczną gorączkę;
 • hipotensję;
 • oligurię;
 • poliurię;
 • dreszcze;
 • bóle głowy.

Dokładny obraz kliniczny uzależniony jest od rodzaju choroby. Jednak bez względu na to, okres wylęgania gorączek krwotocznych wynosi zwykle 3-21 dni. Początek jest nagły, skutkuje bardzo wysokim wzrostem temperatury, nawet do 41 stopni Celsjusza, co utrzymuje się do 4-5 dni. Później pojawiają się obrzęki, a na spojówkach i fałdach skórnych wybroczyny.

Leczenie hantawirusów

Lekiem stosowanym w zakażeniach wywoływanych przez hantawirusy jest rybawiryna (Virazole). Lek ten powoduję zahamowanie syntezy wirusowego RNA w komórce organizmu.  Działania terapeutyczne polegają przede wszystkim na leczeniu objawów oraz intensywnej opiece medycznej. W kilku przypadkach sukces odniosło wczesne zastosowanie chemioterapii przeciwwirusowej Ribavirinem.

Hantawirusy – zapobieganie poprzez szczepienie

Pomimo wielu badań nad szczepionkami przeciwko hantawirusowi, do tej pory żadna z nich nie została oficjalnie zaakceptowana przez WHO. Pomimo tego, Chiny i Korea Południowa dopuściły do użytku własne szczepionki. Niektórzy badacze podają jednak w wątpliwość ich skuteczność. Do dziś nie potwierdzono, czy zmniejszenie liczby zachorowań w tych krajach jest spowodowane szczepieniami czy może jest efektem edukacji społeczeństwa bądź kwestią przypadku.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.