Zanzibar a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
Zanzibar
Powierzchnia: 2643 km²
Liczba ludności: 1 070 000
Waluta: szyling tanzański (TZS)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Zanzibar – zagrożenia chorobowe
Zanzibar to niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim, położona w odległości około 50 kilometrów od wybrzeży Afryki i należąca administracyjnie do Tanzanii. Ponadto tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzą Zanzibar, Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek. Zanzibar to też od wielu lat jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Z tego powodu, wybierając się na Zanzibar warto poznać kilka ważnych informacji dotyczących m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień. Ponadto Zanzibar to jeden z krajów tropikalnych, w którym koniecznie należy przestrzegać rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Dlaczego? To całkiem obce dla Europejczyków środowisko. Zupełnie inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. Na co uważać na Zanzibarze i jak się przygotować do wyjazdu?
Szczepienia Zanzibar – występowanie chorób
Niestety na Zanzibarze czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych, egzotycznych chorób zakaźnych. Głównie są to choroby pasożytnicze, przenoszonych przez komary, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznych szczepień. Są to m.in.:
- malaria,
- denga,
- filariozy,
- leiszmanioza,
- śpiączka afrykańska,
- gorączka zachodniego nilu,
- ślepota rzeczna.
Te choroby są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Twojego zdrowia, ale i życia. Jak już wspomnieliśmy, nie ma na nie skutecznych szczepień czy leków. Dlatego w miejscach gdzie występują te choroby powinieneś stosować rygorystyczną profilaktykę i środki zapobiegawcze w postaci silnych preparatów na komary tropikalne zawierające DEET.
Kolejną sprawą jaką warto mieć na uwadze przed wyjazdem jest zadbanie o zdrowie swoich zębów! Pamiętajcie aby wyleczyć zęby przed wyjazdem w gabinecie dentystycznym.
Szczepienia Zanzibar
Ze względu na duże zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w tym regionie, WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zalecają przed podróżą na Zanzibar zalecane szczepienia ochronne przeciw tropikalnym chorobom. Obligatoryjne szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Zanzibar, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:
- zapalenie wątroby typu A,
- zapalenie wątroby typu B,
- dur brzuszny,
- cholera,
- wścieklizna,
- tężec,
- błonica,
- krztusiec,
- żółta gorączka,
- grypa.
Aby wykonać niezbędne szczepienia do Tanzanii, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo szczepienia te odnotowywane są w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień.
Mimo, że na Zanzibarze nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania tej choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 rż. może być wymagane okazanie udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem na Zanzibar odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Szczepienia Zanzibar – profilaktyka
W Tanzanii oraz na Zanzibarze występuje malaria. Jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych. Nie jest dostępna szczepionka przeciwko malarii dla podróżnych. Dlatego też wszystkim osobom wybierającym się w rejony endemicznego występowania malarii, w zależności od istniejącego ryzyka zaleca się:
- przyjmowanie leków przeciwmalarycznych – dobór leku zależy od: kraju, do którego wybiera się podróżny, współistniejących chorób przewlekłych, istnienia przeciwwskazań oraz
- stosowanie odpowiednich repelentów, dodatkowo
- stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych, ponadto
- odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki), oraz
- unikanie wychodzenia w okresie największej aktywności komarów (od zmierzchu do świtu).
Ponadto podczas podróży należy pamiętać o:
- piciu tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie,
- unikaniu jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców,
- częstym myciu rąk wodą z mydłem,
- unikaniu potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej,
- unikaniu konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek,
- myciu zębów w wodzie mineralnej lub przegotowanej,
- unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną,
- unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych,
- stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie. Ponadto gorąco was namawaimy do wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.