Występowanie:

  • cały świat.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa czyli przenoszona przez kleszcze. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, tereny naturalnego bytowania tych kleszczy w Polsce stanowią 88,7% powierzchni kraju. W Ameryce Północnej boreliozę wywołuje Borrelia burgdorferi, dla której charakterystyczne są objawy stawowe. W Europie i Azji za boreliozę odpowiedzialnych jest co najmniej 5 gatunków krętków z rodzaju Borrelia przez co obraz kliniczny choroby jest znacznie bardziej zróżnicowany.

Borelioza – rozpoznanie

Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą wywoływaną przez bakterie – krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi sensu lato, przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Jej diagnostyka jest trudna ze względu na specyfikę bakterii, ale kluczowa, gdyż skuteczność leczenia zależy od wczesnego rozpoznania.  Zanim krętek przedostanie się z jelit do gruczołów ślinowych kleszcza, mija wiele godzin. Z tego powodu ryzyko zakażenia wzrasta wraz z upływem czasu od wkłucia kleszcza w skórę ofiary. W ciągu pierwszych 24 godzin jest nieznaczne. Kleszcz wszczepia się w skórę za pomocą aparatu kłująco-ssącego, wprowadzając przy tym substancję znieczulającą – ukłucie jest więc najczęściej niewyczuwalne.

Objawy boreliozy

Borelioza to choroba niełatwa w leczeniu i diagnozowaniu. Pierwszym, najszybciej występującym objawem, wskazującym na obecność zakażenia, jest tzw. rumień wędrujący, najczęściej powstający w okolicy  wkłucia kleszcza. Rumień nie jest jednak obecny w 100% przypadków. Jeżeli się pojawi – jego obecność nie zawsze jest zauważona lub może być mylona np. ze śladem po ukąszeniu owadów.

Choroba z Lyme atakuje również nerwy twarzowe odpowiedzialne za prawidłową mimikę – w tym przypadku chory może mieć problemy z zamknięciem powieki czy opadającym kącikiem ust. Ponadto borelioza może być przyczyną depresji, huśtawki nastrojów, nadmiernej drażliwości i zaburzeń koncentracji. Pozostałe objawy boreliozy, oprócz wyżej wymienionych obejmują:

  1. zapalenie pęcherza,
  2. problem z regularnym miesiączkowaniem;
  3. zaburzenia potencji (rzadko).

Borelioza – leczenie

W zdecydowanej większości przypadków boreliozę można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Typ podawanego antybiotyku zależy od obecności wybranych objawów klinicznych i fazy choroby.

W leczeniu boreliozy najczęściej stosuje się:

  • tetracykliny (doksycyklina), 
  • penicyliny (amoksycylina), 
  • cefalosporyny (cefuroksym, ceftriakson). 

W przypadku nietolerancji na wybrany antybiotyk pierwszego rzutu, zastosowanie mają antybiotyki makrolidowe.

Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników. Kluczowym jest podanie antybiotyku we wstępnej, prawidłowo zdiagnozowanej fazie choroby. Przy leczeniu i diagnozowaniu boreliozy pod uwagę zawsze bierze się obecność innych chorób odkleszczowych.

Borelioza – zapobieganie poprzez szczepienie

Nadal nie wynaleziono szczepionki na boreliozę, a jej leczenie znacznie osłabia organizm, ponieważ chory musi przez długi czas zażywać odpowiednie antybiotyki. Jednakże w ostatnich latach pojawiły się doniesienia o badaniach nad potencjalną szczepionką mRNA na boreliozę. Opracowanie i wprowadzenie na rynek takiego preparatu mogłoby zdecydowanie wpłynąć na obecną sytuację związaną z powszechnym ryzykiem zachorowania na boreliozę.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.