Występowanie:

  • Afryka,
  • Azja,
  • Ameryka Północna i Południowa,
  • Europa.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Bruceloza jest przewlekłą, zakaźną chorobą bakteryjną przenoszoną przez zwierzęta dzikie i hodowlane. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest picie niepasteryzowanego mleka lub jedzenie skażonych przetworów mlecznych. Ponadto objawy brucelozy są mocno zróżnicowane i zależą od stopnia zaawansowania choroby. Bruceloza jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Zakażenia występują w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce, w Azji, w Europie Środkowej. Ponadto w Ameryce Północnej i Południowej.

Bruceloza – rozpoznanie

Bruceloza, inaczej nazywana gorączką śródziemnomorską lub gorączką mleka koziego, to choroba odzwierzęca wywoływana przez gram-ujemne bakterie z rodzaju Brucella. Istnieją 4 gatunki będące chorobotwórcze dla człowieka i zwierząt. Są to: B. melitensisB. suisB. abortus oraz B. canis. W glebie i wodzie mogą przetrwać do czterech miesięcy, a np. w kurzu do sześciu tygodni, natomiast są wrażliwe na ogólnie dostępne środki dezynfekcyjne. Ponadto bakterie potrafią przetrwać w wodzie lub glebie nawet kilka miesięcy. Wykazują wrażliwość na wysokie temperatury (>65°C) oraz na środki do dezynfekcji. Okres wylęgania brucelozy wynosi od 5-21 dni do kilku miesięcy. Jednakże w Polsce bruceloza uważana jest za chorobę zawodową, dotyczacą głównie weterynarzy, pracowników zakładów mięsnych, zootechników oraz hodowców zwierząt.

Objawy brucelozy

Okres inkubacji objawów w brucelozie wynosi 1–3 tygodnie. Spektrum i ciężkość objawów są uzależnione od gatunku bakterii i wrót zakażenia. Jednakże przebieg choroby może być ostry, podostry i przewlekły.

W ostrej brucelozie początek objawów jest nagły. Choroba manifestuje się gorączką z dreszczami, ogólnym osłabieniem, bólami głowy, bólami mięśniowo-stawowymi, zlewnymi potami, nudnościami, wymiotami, biegunką lub zaparciami. Wystąpić mogą ponadto wysypka skórna, bóle jąder, zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne.

Bruceloza przewlekła może być konsekwencją brucelozy ostrej lub występować od początku jako postać przewlekła. Głównymi objawami brucelozy przewlekłej są zmiany zwyrodnieniowo-zapalne w układzie kostno-stawowym. Dodatkowo chorzy zgłaszają bóle stawowe dotyczące głównie dużych stawów, bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz bóle mięśniowe. Ponadto charakterystyczne w brucelozie przewlekłej są objawy neurologiczne: przewlekłe zmęczenie, znużenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia sfery psychicznej o różnym spektrum, obustronne zaburzenia słuchu (w zakresie tonów wysokich).

Leczenie brucelozy

W terapii brucelozy zaleca się wdrożenie antybiotykoterapii skojarzonej. Dobre efekty daje stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wymagane jest tutaj podejście wielodyscyplinarne, co oznacza, że do ustalenia postępowania terapeutycznego konieczne są konsultacje u wielu specjalistów, przede wszystkim neurologa i laryngologa, czasem również psychologa oraz psychiatry. W trakcie leczenia pacjent powinien jak najwięcej odpoczywać, najlepiej leżeć w łóżku.

Bruceloza – zapobieganie poprzez szczepienie

Do metod swoistych zapobiegania brucelozie należą szczepienia ochronne przeznaczone dla osób wykonujących zawody szczególnie narażone na zachorowania. W Polsce szczepionka nie jest dostępna. Do metod nieswoistych zaliczamy:

  • podnoszenie świadomości ludzi w zakresie bezpieczeństwa żywności,
  • unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka, miękkich serów, zwłaszcza kozich, surowego mięsa,
  • stosowanie właściwych środków ochrony osobistej przez myśliwych oraz ludzi z grup wysokiego ryzyka,
  • odosabnianie zwierząt podejrzanych o zakażenie,
  • utylizacji sztuk zakażonych brucelozą,
  • okresowe badanie zwierząt w kierunku brucelozy,
  • profilaktyczne szczepienie stad,
  • systematyczne odkażanie obór.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.