Występowanie:

  • cały świat (głównie Ameryka Łacińska i Afryka).

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Glista ludzka stanowi jeden z najpowszechniejszych ludzkich pasożytów. Jaja pasożyta są przyczyną wystąpienia choroby – glistnicy, która w początkowym etapie może przebiegać bezobjawowo, ale wraz z rozwojem skutkuje pojawieniem się niepokojących objawów. Glistnica to choroba o zasięgu kosmopolitycznym. Według WHO zarażonych tym pasożytem jest nawet 1,4 miliarda ludzi. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w krajach rozwijających się.

Glistnica – rozpoznanie

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) to pasożyt należący do gromady nicieni (nematoda), którego jedynym żywicielem jest człowiek. Jest pasożytem układu pokarmowego, który żeruje w jelicie cienkim i wywołuje glistnicę. Osiąga długość 20–30 cm (samice są dłuższe od samców), ma jasnokremową barwę.  Choroba rozwija się po wniknięciu jaj glisty do organizmu człowieka. Jaja drogą pokarmową dostają się do jelita, a po uwolnieniu larw z jaj, przenikają one błonę śluzową jelita i docierają do krwiobiegu. Wędrówka larw w krwiobiegu trwa około 10-14 dni. Jaja wędrują przez wątrobę, pęcherzyki płucne, oskrzeliki oraz oskrzela, trafiając wreszcie do gardła, gdzie zostają połknięte. Ponadto cykl rozwojowy glisty ludzkiej trwa około 2-3 miesięcy. Samica wydala nawet 100-200 tysięcy jaj na dobę, a wydalanie jej rozpoczyna się po około 10 tygodniach od zakażenia. Jaja wydostają się z organizmu wraz z kałem i rozprzestrzeniają się w najbliższym środowisku człowieka.

Objawy glistnicy

Zakażenie glistą ludzką w wielu przypadkach jest bezobjawowe, ale jeśli dojdzie do intensywnej inwazji pasożytów glistnica może dawać objawy.

Na początku choroby objawy zarażenia glista ludzką wiążą się z migracją larw. Ze względu na to, że dużo larw ginie w wątrobie, często pierwsze objawy pozostają niezauważalne. Do pierwszych objawów możemy zaliczyć: swędzenie skóry, uporczywy kaszel, gorączkę oraz w niektórych przypadkach – wysypkę typu pokrzywki.

W czasie podróży glisty w płucach dochodzi do rozwoju stanu zapalnego (gorączka, kaszel, duszność, zespół Loefflera). Poważnym powikłaniem mogą być krwawienia, a nawet krwotoku z płuc. Gdy pasożyt dorośnie w organizmie człowieka, chory może odczuwać silne bóle brzucha, zaparcia lub biegunkę, brak apetytu, nieustające nudności. Ponadto zaburzenia snu, podczas którego występują lęki nocne i zgrzytanie zębami.

Glistnica może powodować również wymioty, podczas których glisty przedostają się do jamy ustnej i nosa, gdzie mogą powodować uszkodzenia mechaniczne. Inną grupą objawów są reakcje alergiczne, czyli:

  • obrzęki powiek,
  • łzawienie,
  • nieżyt nosa,
  • stany astmatyczne,
  • wysypki.

Leczenie glistnicy

Leczenie przeciwpasożytnicze jest skuteczne tylko w przypadku dojrzałych osobników pasożytujących w jelicie. Natomiast niestety nie działa na krążące w płucach larwy.

1. W fazie wędrówki larw stosuje się leczenie objawowe – może być konieczne podanie leków rozszerzających oskrzela lub glikokortykosteroidów. W przypadkach zarażeń sporadycznych, poza terenami endemicznymi, lekiem z wyboru jest pyrantel w jednorazowej dawce 10 mg/kg m.c. Stosowanie tego leku w rejonach o wysokiej zapadalności powinno być ograniczone z uwagi na możliwość sprowokowania niedrożności jelita.

2. Zarażenia w strefie endemicznej, gdzie istnieje duże ryzyko masywnej inwazji, powinny być leczone mebendazolem w dawce 2 razy 100 mg przez 3 dni lub 500 mg jednorazowo. Alternatywą jest podanie jednorazowej dawki 400 mg albendazolu. Nawet bez leczenia choroba ustępuje najpóźniej po 2 latach, jeżeli nie dochodzi do powtarzających się zarażeń.

Glistnica – zapobieganie poprzez szczepienie

Dotychczas nie udało się opracować szczepionki zapobiegającej glistnicy. Najlepszą profilaktyką jest

mycie owoców i warzyw oraz mycie rąk po kontakcie z ziemią, a także noszenie rękawic w trakcie pracy w ogrodzie. Pamiętaj o stosowaniu się do kilku poniższych zasad:

  • dokładne mycie rąk przed posiłkiem,
  • dokładne mycie rąk po powrocie do domu ze spaceru i po skorzystaniu z toalety,
  • dokładne mycie produktów spożywczych przed spożyciem.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.