Występowanie:

  • cały świat.

Gorączka Q – rozpoznanie

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Gorączka Q jest zoonozą, czyli chorobą, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Głównym rezerwuarem tych bakterii powodujących chorobę jest bydło, owce i kozy, ale także zwierzęta domowe (psy, koty). Ponadto małe gryzonie i kleszcze. Człowiek zaraża się od zwierząt, u których choroba przebiega bezobjawowo. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową oraz poprzez inhalację bakterii w kurzu i pyle, rzadko przez ugryzienie kleszcza. Po raz pierwszy choroba ta została rozpoznana i opisana przez Derricka w 1937 roku w Australii, u pracowników rzeźni w północno-wschodnim stanie Queensland. Prawdopodobnie stąd wzięła się pełna nazwa choroby – „gorączka z Queensland”. Ponadto ogniska epidemiczne w Polsce związane były z importem futer i produkcją pędzli. 

Objawy gorączki Q

U człowieka rozróżnia się gorączkę Q o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Okres inkubacji trwa około 20 dni. Ponadto objawy kliniczne w postaci o przebiegu ostrym różnią się u poszczególnych pacjentów. Często występuje podwyższenie temperatury ciała. Objawowi temu towarzyszy ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów i kaszel. Ponadto, w niektórych przypadkach stwierdza się podwyższone aktywności enzymów wątrobowych i dysfunkcje płuc. Zaburzenia ze strony serca występują u 2% pacjentów, którzy przechodzą gorączkę Q o ostrym przebiegu, w tym zapalenie mięśnia sercowego, które może prowadzić do zejścia śmiertelnego. Mogą pojawiać się objawy neurologiczne.

Postać przewlekła gorączki Q u człowieka rozwija się w ciągu miesięcy, a nawet lat, licząc od momentu zakażenia. Efektem jest najczęściej  zapalenie wsierdzia. Schorzeniu towarzyszą zmiany patologiczne w zastawkach sercowych. Może rozwijać się zapalenie stawów i szpiku kostnego. Ponadto przewlekłe zapalenie wątroby. 

Leczenie gorączki Q

W leczeniu ostrej postaci Gorączki Q, odpowiednia terapia antybiotykowa jest skuteczna. Jednakże w przypadku postaci przewlekłej, sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ zmiany w sercu mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Jedną z metod zapobiegania zakażeniom jest stosowanie środków chroniących przed wdychaniem skażonego kurzu i pyłu oraz nie spożywanie potencjalnie skażonego pożywienia (np. niepasteryzowanego mleka).

Gorączka Q – zapobieganie poprzez szczepienie

Nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce Q, podawana ludziom.  Jednakże chorobie można zapobiegać poprzez unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami i ich wydalinami. Ponadto unikanie ukąszeń kleszczy.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.