Występowanie:

  • południowo-wschodnia Azja,
  • północno-wschodnia Australia.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.

Japońskie zapalenie mózgu to choroba zakaźna. Komary przenoszą wirusa, a większość przypadków zachorowań przebiega bez symptomów. Z tego powodu choroba jest trudno rozpoznawalna, co nie oznacza, że niegroźna. Niektórzy chorzy doświadczają poważnych objawów oponowych, które można porównać do zapalenia mózgu. U innych natomiast choroba przebiega grypopodobnie. Japońskie zapalenie mózgu jest chorobą dotyczącą głównie turystów i podróżników, których celem podróży jest południowo-wschodniej Azja lub północno-wschodniej Australii. Skuteczną metodą profilaktyki jest szczepienie na japońskie zapalenie mózgu. Leczenie natomiast jest jedynie objawowe.

Japońskie zapalenie mózgu – rozpoznanie

Jak już wspomnieliśmy powyżej – japońskie zapalenie mózgu jest chorobą wirusową przenoszony przez komary. Naturalnym rezerwuarem wirusa są ptaki wodne i trzoda chlewna. Japońskie zapalenie mózgu wywoływane jest przez neurotropowego wirusa należącego do rodziny Flaviviridae (do której należą też wirusy dengi, żółtej gorączkigorączki Zachodniego Nilu, kleszczowego zapalenia mózgu) zaliczanego do arbowirusów, którego przenoszą komary z rodzaju Culex i Aedes np. Aedes japonicus. Gatunek tego groźnego komara występuje od czerwca do października. Według danych WHO, każdegoroku zakażonych jest 68 000 osób, w tym 75% to dzieci do 15 lat. Ponadto szacuje się że każdego roku 20 000 osób umiera z powodu choroby. Trwałych zmian neurologicznych doświadcza połowa osób, które przeżywają chorobę. Śmiertelność sięga nawet 30%. Główną przyczyną zgonu w przebiegu choroby jest niedotlenienie mózgu. Okres wylegania choroby wynosi od 6 do 16 dni. 

Objawy japońskiego zapalenia mózgu

 Bardzo dużo osób zgłasza objawy grypopodobne, czyli;
 

  • bóle głowy,
  • gorączkę,
  • wymioty, nudności,
  • bóle stawów i mięśni,
  • napady drgawkowe,
  • problemy z koncentracją.


Najbardziej charakterystycznymi objawami, które pojawiają się  na początku przebiegu choroby i  świadczą o jej wystąpieniu, są problemy z wymową oraz ból przy oddawaniu moczu, tzw. dyzuria. Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań takich, jak np.: zapalenie mózgu czy opon mózgowych, ataksji, ciężkich niedowładów, uszkodzenia nerwów, zaburzeń świadomości, osłabienia siły mięśni, parkinsonizmu. W skrajnych wypadkach choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci.

Leczenie japońskiego zapalenia mózgu

Leczenie japońskiego zapalenia mózgu jest wyłącznie objawowe. Pacjenci otrzymują leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć, unikając ukąszenia komarów. Na skórę należy nanosić repelenty. Na komary tropikalne najskuteczniejsze są preparaty zawierajcie DEET. To środki biobójcze, które należy stosować, zachowując dużą ostrożność. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, zwłaszcza u dziecka.

Ponadto w oknach pomieszczeń warto zainstalować moskitiery. Są to siatki, które chronią przed wleceniem komarów. Ważna jest również odzież, która powinna zasłaniać największą możliwą powierzchnię ciała.

Japońskie zapalenie mózgu – zapobieganie poprzez szczepienie

W Polsce dostępna jest inaktywowana (zabita) szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepionką zarejestrowaną do użycia w Unii Europejskiej jest IXIARO. Wirus wchodzący w skąd szczepionki jest namnażany w linii komórek, a następnie  inaktywowany przy użyciu formaldehydu. Układ odpornościowy osoby zaszczepionej pobudzony zostaje do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi, co sprawia, że organizm przy następnym kontakcie z tym wirusem szybciej zaczyna wytwarzać przeciwciała i jest w stanie poradzić sobie z infekcją.

Szczepienie podstawowe obejmuje podanie 2 dawek, w odstępie 0-28 dni.  Dzieciom powyżej 14 m.ż., młodzieży i dorosłym można podać dawkę przypominającą około roku po szczepieniu podstawowym, przed potencjalną ponowną ekspozycją na wirusa. Po zastosowaniu szczepienia na japońskie zapalenie mózgu skutki uboczne mogą wystąpić tak jak w przypadku każdej innej szczepionki. Działania niepożądane występują często w miejscu iniekcji, należą do nich: ból, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, stwardnienie skóry, krwawienie.

Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.