Występowanie:
Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.
Trąd to bakteryjna choroba zakaźna, która objawy może dawać nawet po 20 latach od zakażenia. Choroba ta towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Wzmianki na jej temat występują nawet w Starym Testamencie Pisma Świętego. Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka wówczas, gdy osoba zakażona, kichając lub kaszląc powoduje rozpylenie w powietrzu kropelek zawierających bakterie. Wydzielina z nosa również jest materiałem zakaźnym. Pancerniki i małpy są rezerwuarem zwierzęcym trądu i mogą być źródłem zakażenia dla człowieka. Nie jest możliwe przeniesienie zakażenia poprzez dotyk. Niestety, na trąd nie ma szczepionki, w związku z tym osoby wybierające się do krajów tropikalnych, powinny wiedzieć, jak zapobiec zakażeniu. Trąd występuje na terenie Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Północnej. Czy trąd jest możliwy do wyleczenia? Jakie są objawy tej choroby? Co warto wiedzieć? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.
Trąd – rozpoznanie
Trąd jest chorobą zakaźną spowodowaną przez bakterie, prątki trądu (Mycobacterium leprae). Zarazek trądu został odkryty w 1871 roku przez norweskiego lekarza Gerharda Henrika Hanzena, stąd używana nazwa „choroba Hanzena”. Prątek trądu dzieli się bardzo wolno, co tłumaczy długi okres wylęgania choroby. kreślany jest mianem przewlekłej ziarniniakowatości, gdyż u chorego z czasem pojawiają się guzki i guzkowate krosty na skórze i nerwach.
Objawy trądu
Charakterystycznym objawem trądu są tworzące się na powierzchni skóry twarzy i tułowia suche, szorstkie owrzodzenia, które są jaśniejsze od normalnego koloru skóry. W ich obrębie występują zaburzenia czucia – dotyku, ciepła, a nawet bólu. Zmiany te nie goją się przez długi czas (nawet miesiącami). Poza zmianami skórnymi, dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego:
- drętwienia mięśni
- brak czucia w rękach i w nogach
- osłabienie mięśni
- utrata władzy w kończynach (u ludzi długo chorujących)
Trąd – leczenie
W programie leczenia trądu WHO przedstawiła trzy podstawowe zalecenia:
- wczesne wykrycie zachorowań;
- szybka klasyfikacja rodzaju trądu i wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia farmakologicznego;
- właściwa rehabilitacja zarówno w zakresie somatycznym, jak i psychicznym.
Ponadto w 1995 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wdrożyła bezpłatną terapię wielolekową (MDT, ang. multidrug therapy), która służy leczeniu wszystkich rodzajów trądu. Dzięki tej terapii zanotowano znaczący spadek zachorowań na trąd. Choroba Hansena jest również leczona takimi antybiotykami, jak:
- ryfampicyna;
- dapson;
- klofazymina;
- minocyklina;
- ofloksacyna.
Zazwyczaj konieczne jest zażywanie więcej niż jednego antybiotyku w tym samym czasie. Czas leczenia, dawka, dobór i liczba antybiotyków zależą od rodzaju trądu i wieku pacjenta.
Trąd – zapobieganie poprzez szczepienie
Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko trądowi, jednak można poddać się leczeniu, dzięki któremu choroba ta jest całkowicie wyleczalna. Profilaktyka dotyczy głównie turystów, którzy wybierają się do krajów endemicznych. Należy przede wszystkim unikać miejsc, w których występują epidemie trądu, jak również lokalnych szpitali, czy zbiorowych noclegowni.
Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.