Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.
Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu E, czyli WZW E, jest to zakaźna choroba wątroby wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu E (HEV). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku dochodzi do ok. 20 milionów zakażeń, z czego rozpoznawanych jest ok. 3 milionów. Zachorowania występują epidemicznie (głównie w Chinach, Indiach, Meksyku i Afryce) oraz sporadycznie (na całym świecie). Wirusa HEV, który wywołuje WZW E, wyizolowano po raz pierwszy w roku 1997, a więc stosunkowo niedawno. Należy do grupy wirusowych zakażeń wątroby, prowadzących do jej zapalenia albo nawet do niewydolności. WZW E przenosi się głównie drogą pokarmową, podobnie jak wirus zapalenia wątroby typu A, ale może też być skutkiem przeszczepu, transfuzji czy przechodzić z matki na dziecko.
WZW E – rozpoznanie
Wirusowe zapalenie wątroby typu E to choroba przenoszona przez skażoną żywność oraz krew. Wywołuje ją wirus HEV (hepatitis E virus) z rodzaju Hepevirus i rodziny Hepeviridae. Posiada on 4 genotypy: HEV-1 i HEV-2 bytujące w zanieczyszczonej fekaliami wodzie oraz HEV-3 i HEV-4 znajdujące się w mięsie chorych zwierząt (dziki, jelenie i gryzonie). Zakazić można się również podczas przetoczenia krwi, transplantacji narządów oraz drogą okołoporodową. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Ryzyko zakażenia pojawia się głównie w rejonach o niskim poziomie higieny w przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Chorują głównie osoby w przedziale wiekowym 15-40 lat. Dzieci chorują rzadko, zakażenie ma u nich najczęściej przebieg bezobjawowy. Przypadki zgonów wśród dotychczas zdrowych, nieobciążonych wywiadem chorobowym osób zdarzają się sporadycznie (w przedziale wiekowym 15-40 lat nie przekraczają 1%).
Objawy WZW E
WZW E, jeżeli chodzi o przebieg jest bardzo podobną chorobą do WZW typu A. Choć śmiertelność jest stosunkowo niska, bo sięga 4%. Jednakże niepokojący jest fakt, że choroba często przebiega bezobjawowo. Ponadto tę chorobę możemy podzielić na dwa okresy – zwiastunowy i żółtaczkowy. Pierwszy okres jest krótki, podobny w przebiegu do grypy – chorzy skarżą się wówczas na ogólne złe samopoczucie. Ponadto osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, nudności i wymioty oraz wysoką gorączkę. Drugim etapem jest żółtaczka i może prowadzić do niewydolności wątroby, a nawet zgonu. Podsumowując, choroba może objawiać się:
- uczuciem zmęczenia,
- rozbicia,
- nudnościami,
- wymiotami,
- gorączką,
- bólami brzucha czy kostno-mięśniowymi.
Leczenie WZW typu E
Nie ma leczenia przyczynowego, a jedynie objawowe, które stosuje się w przypadkach o ciężkim przebiegu lub przy wystąpieniu powikłań. Podstawowym celem leczenia jest utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia i nawodnienia chorego. Podczas choroby oraz w trakcie rekonwalescencji chory powinien dużo odpoczywać i ograniczyć aktywność fizyczną. Dieta powinna być lekkostrawna i odpowiednia do zapotrzebowania energetycznego. Ważnym elementem jest bezwzględne unikanie spożywania alkoholu w czasie trwania choroby i znaczne jego ograniczenie do pół roku po jej zakończeniu. W trakcie choroby i rekonwalescencji chory powinien unikać przyjmowania leków bez recepty, ziół, suplementów diety oraz leków wywołujących cholestazę (np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, amoksycylina z kwasem klawulanowym, metyldopa, diklofenak) bez zalecenia lekarskiego.
WZW E – zapobieganie poprzez szczepienie
Od 2011 roku w Chinach stosowana jest szczepionka przeciwko WZW E, natomiast w innych krajach nie została ona dopuszczona do użycia, przede wszystkim ze względu na przewagę obecności innych genotypów wirusa zapalenia wątroby. Działania profilaktyczne obejmują picie wody ze sprawdzonych źródeł oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej. Należy często myć ręce, zwłaszcza po wizytach w toalecie, dotykaniu zabrudzonych przedmiotów i zmianie pieluch. Ważne jest również mycie surowych owoców i warzyw oraz unikanie spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa.
Wejdź w zakładkę: Punkty szczepień, aby dowiedzieć się gdzie możesz wykonać szczepienia, a tym samym uchronić się przed chorobami.