Ghana a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Ghana – zagrożenia chorobowe

Ghana, państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim położone nad Zatoką Gwinejską.  Nazwa kraju w języku Asante oznacza „Król – Wojownik”.  Świat zwierzęcy z powodu rabunkowej gospodarki człowieka uległ znacznemu zubożeniu. Większe zwierzęta jak słonie czy bawoły można spotkać jedynie w rezerwatach. W lasach tropikalnych zamieszkują małpy (szympansy i wiele innych gatunków człekokształtnych). Na sawannach zaś żyją charakterystyczne dla tych terenów hieny, antylopy, a w pobliżu rzek krokodyle i hipopotamy. W dużej ilości występują owady, zwłaszcza groźne dla człowieka muchy tse-tse. Jest to jednak kraj egzotyczny, do którego nie można się udać bez odpowiednich szczepień. Z tego powodu, zanim zaplanujesz wakacje do Ghany, warto zainteresować się tematem występujących tam chorób. Ponadto profilaktyki, która może Cię przed nimi uchronić oraz szczepień. Co więcej wszystkim jadącym w te regiony polecamy zadbać o swoje zęby przed wyjazdem. Koniecznie umówcie wizytę w gabinecie dentystycznym.

Występowanie chorób w Ghanie

Ghana znajduje się w grupie państw w których istnieje bardzo wysokie ryzyko zachorowania na choroby tropikalne – m.in.:

Ponadto na miejscu niektórzy turyści doświadczają dolegliwości żołądkowych. Z tego powodu warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny. W szczególności częstym myciu rąk oraz myciu warzyw i owoców przed spożyciem. Wodę z kranu można pic wyłącznie po jej uprzednim przegotowaniu. Chociaż zaleca się głównie pić wodę butelkowaną.

Szczepienia Ghana

Przed wyjazdem do Ghany zaleca się szczepienia przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  szczepienie zalecane u osób planujących wyjazd do tej części świata, niezależnie od długości i charakteru podróży; rekomendowane podróżnym udającym się do krajów Afryki, nawet jeśli planują pobyt w dobrych warunkach sanitarnych,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych szczepienie zalecane jest u osób dorosłych wcześniej nieuodpornionych przeciwko tej chorobie,
 • tężcowi, błonicy, krztuścowi,
  szczepienie przypominające wskazane jest u dorosłych co 10 lat; zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych u wszystkich dorosłych zalecane są szczepienia przypominające przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi (niezależnie od planowanej podróży),
 • durowi brzusznemu
  szczepienie zalecane zwłaszcza u osób, które mogą w podróży żywić się w złych warunkach sanitarnych, wyjeżdżających na długi czas i udających się w rejony wiejskie tej części świata.

W niektórych przypadkach zalecane są dodatkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie. To szczepienie zalecane jest przede wszystkim u osób szczególnie narażonych na kontakt ze zwierzętami ze względu na charakter podróży, zwłaszcza w rejonach wiejskich.

Szczepienia Ghana – bezpieczeństwo

Jak podaje strona rządowa – Ghana, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi za kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Ze względu na sytuację bezpieczeństwa w innych państwach regionu kraj może stać się jednak celem ataków terrorystycznych. Ponadto występuje dość wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Akra, Tamale, Kumasi i Takoradi oraz  w okolicach popularnych plaż. Najczęstsze formy przestępczości ulicznej to kradzieże kieszonkowe i kradzieże w lokalach rozrywkowych w centrum Akry. 

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Jak już wspomnieliśmy na początku przed wyjazdem w podróż zaleca się odbyć badania kontrolne u dentysty.