Seszele a szczepienia, o których należy pamiętać.

Seszele

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 455 km²

Liczba ludności: 93 920

Waluta: rupia seszelska (SCR)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Jeśli chcecie aby wasz wyjazd na Seszele był udany gorąco polecamy wam też zadbać o swoje zęby! Koniecznie przed wyjzadem powinniście odwiedzić gabinet dentystyczny!

Seszele – zagrożenia chorobowe

Seszele stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego na Oceanie Indyjskim. Dwa główne archipelagi kraju to Wyspy Wewnętrzne i Wyspy Zewnętrzne. Tylko 33 wyspy są zamieszkane. W rzeczywistości Seszele powstały z rozpadu afrykańskiego i indyjskiego kontynentu, tworząc wyspy w formie naszyjnika zbudowane z granitu o 650 milionowej historii, w przeciwieństwie do skamieniałych koralowców, które stanowią większość wysp karaibskich. Z powodu izolacji od wpływów kontynentalnych Seszele stały się naturalnym rajem dla dzikiej przyrody, gdzie żyje 850 gatunków ryb, 100 rodzajów muszli, kilka rzadkich kolonii ptaków, legendarne palmy i oczywiście gigantyczne żółwie.

Brzmi zachęcająco, prawda? Jednak zanim rozważysz odwiedzenie tego wspaniałego kraju, powinieneś najpierw zainteresować się tematyką profilaktyki przeciwko występującym tam groźnym, zakaźnym chorobom i szczepieniami ochronnymi, które chronią przed wszelkimi infekcjami.  Zupełnie inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. Na co uważać i jak się przygotować do wyjazdu?

Seszele – występowanie chorób

Mimo tropikalnego klimatu, na Seszelach choroby tropikalne zdarzają się na szczęście rzadko. Ze względu na swoje położenie geograficzne, niektóre z powszechnych chorób na Seszelach to choroby przenoszone przez komary i zwierzęta. Trzy z najczęstszych chorób na Seszelach to gorączka denga, chikungunya i leptospiroza (przenoszone przez komary). Na te choroby nie ma szczepień, więc to, co możemy zrobić to prewencja i odpowiednie zabezpieczanie się przed komarami. Te choroby są jednak w 100% uleczalne. Na Seszelach nie występuje malaria ani wirus zika. 

Szczepienia Seszele

Przed wycieczką na Seszele trzeba udać się do lekarza medycyny podróży lub do lekarza chorób tropikalnych. Aby wykonać niezbędne szczepienia na Seszele, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje. Dodatkowo szczepienia te odnotowywane są w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień. Dla przykładu – niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że np. szczepienie przeciwko tężcowi, które przyjmujemy w dzieciństwie, traci ważność po ok. 10 latach i należy je odnowić.  Obligatoryjne szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu są Seszele, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

Szczepienia Seszele – bezpieczeństwo

Mimo, że Seszele to raj na ziemi, nie oznacza to, że nic nam tam nie grozi. Jeśli wychodzisz z pokoju hotelowego, to cenne rzeczy, większą ilość gotówki, karty płatnicze, paszport itp. Zostaw w sejfie. Nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Jak to się mówi – okazja czyni złodzieja.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie. Kolejnym spotkaniem, które warto rozważyć przed wyjazdem jest wizyta u stomatologa. Wyleczenie zębów przed podróżą pomoże wam uniknąć nieprzyjemności – gabinet stomatologiczny.