Tanzania a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Tanzania – zagrożenia chorobowe

Tanzania to państwo we wschodniej Afryce. Powstało z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Właśnie to symbolizuje nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej wchodzi również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.

Tanzania jest zaliczana do krajów tropikalnych, co oznacza że jeśli planujesz podróż na tereny tego kraju, szczególnie powinieneś przestrzegać zasad ochrony swojego zdrowia. Czym jest to spowodowane? Tanzania jest zupełnie obcym środowiskiem dla nas, Europejczyków. Inna flora bakteryjna, występowanie tropikalnych chorób, z którymi nie jesteśmy zaznajomieni oraz zupełnie inna kultura. To wszystko sprawia, że do podróży do Tanzanii należy się odpowiednio przygotować. Na co szczególnie zwrócić uwagę, planując podróż na tereny Tanzanii?

Pamiętajcie, że szczepienia to nie wszystko. Bardzo ważne jest aby przed wyjazdem zadbać o swoje zęby. Wszystkim podróżującym zalecamy wizytę w gabinecie dentystycznym.

Szczepienia Tanzania – występowanie chorób

Choroby w Tanzanii mogą być wywoływane przez wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby. Jednakże najczęstszą przyczyną ich występowania są pasożyty. Dlaczego? W dużej mierze wynika to z faktu klimatu, jaki panuje w tym kraju oraz z innych warunków socjoekonomicznych. Jedną z poważniejszych chorób, która występuje również na terenach Tanzanii jest gorączka denga. Na dengę nie ma szczepionki ani skutecznych leków zapobiegających chorobie, dlatego jedyną ochroną jest tzw. profilaktyka nieswoista, m.in środki na komary oraz leczenie objawowe.

Kolejną chorobą, za którą odpowiedzialne są komary jest malaria. Na to schorzenie niestety również do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznego szczepienia. Ryzyko zachorowania zarówno na malarię, jak i na dengę jest wysokie, m. in. dlatego, że roznosiciele, czyli komary występują na terenie całego kraju i bardzo szybko przemieszczają się. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli na danym terenie nie występowała denga czy malaria, to sytuacja ta w bardzo szybkim czasie może ulec zmianie. Dodatkowo w Tanzanii występują również inne, nie mniej groźne choroby pasożytnicze, na które nie ma skutecznych szczepień. Są to m.in.:

Szczepienia Tanzania

Ze względu na duże zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w tym regionie, WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zalecają przed podróżą do Tanzanii szczepienia ochronne przeciw tropikalnym chorobom. Nie są one obowiązkowe, lecz obligatoryjne. Oznacza to, że jeśli ich nie wykonasz i tak zostaniesz wpuszczony do kraju. Jednakże warto się zaszczepić i mieć pewność, że wrócisz z podróży jedynie z miłymi wspomnieniami. Obligatoryjne szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Tanzania, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

Aby wykonać niezbędne szczepienia do Tanzanii, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo szczepienia te odnotowywane są w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień.

Szczepienia Tanzania – czy w Tanzanii jest bezpiecznie?

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii – zwła­szcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Rwandą i Burundi – w każdym roku jest co raz gorszy. Niekiedy zdarzają się napady z bronią. Ponadto drobne kradzieże. Pamiętaj, aby trzymać telefon komórkowy oraz portfel zawsze przy sobie. Zalecamy również zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Dodatkowo korzystaj tylko z oznaczonych, tzn. zarejestrowanych taksówek.

Na sam koniec kolejną sprawą, która jest warta waszej uwagi jest wizyta u stomatologa. Zadbajcie o swoje zęby przed wyjazdem – klinika dentystyczna.