Meksyk a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
Meksyk
Powierzchnia: 1 972 550 km²
Liczba ludności: 128 600 000
Waluta: peso (MXN)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie. Jeśli planujecie wyjechać na dłużej warto też się zastanowić nad wizytą w gabinecie stomatologicznym. To na pewno pomoże wam zabezpieczyć zdrowie swoich zębów!
Meksyk – zagrożenia chorobowe
Wybierasz się do Meksyku? Planujesz podróż śladami dawnych cywilizacji Majów i Azteków? Przez pasjonatów jedzenia Meksyk bywa nazywany kulinarnym rajem na ziemi! Tacos, chilaquiles, mole, quesadillas, ceviche to tylko niektóre z przysmaków, których musisz spróbować podczas podróży do Meksyku.
Jednakże Meksyk jest krajem, który leży w zupełnie innej strefie klimatycznej niż Polska. Specyficzny mikroklimat, jaki tam panuje, sprawia, że pierwszym o co powinieneś zadbać przed podróżą do Meksyku jest wykonanie szczepień. To miejsce występowania chorób tropikalnych, na które mieszkańcy Europy nie są odporni. Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku uchronią podróżnych przed niebezpiecznymi chorobami.
Szczepienia Meksyk – występowanie chorób
Meksyk, to kraj z wysokim zagrożeniem amebozą zwanej także pełzakowicą. Pasożyt wywołujący tą chorobę odporny jest na działanie chloru. Ponadto jest w stanie przetrwać bardzo długo na owocach i warzywach. Europejczycy podatni są także na wirusowe i bakteryjne choroby układu pokarmowego.
W porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się zachorowania na cholerę. By jej uniknąć należy tak jak w przypadku amebozy przestrzegać zasad higieny. W regionach wiejskich, które są jednak sporadycznie odwiedzane przez turystów, przede wszystkim w Chiapas, Quintana Roo, Simaloa i Tabasco można zarazić się malarią.
Meksyk to przede wszystkim kraj, gdzie jest wilgotno i gorąco, co sprzyja rozwojowi groźnych chorób tropikalnych, przenoszonych głównie przez komary. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przez komary jest często pomijany i bagatelizowany. Jednakże warto pamiętać, że to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed zachorowaniem na malarię czy dengę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z powodu braku szczepień na malarię czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie profilaktyka nieswoista. Polega ona na: utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów.
Bardzo niebezpieczne choroby występujące w Mesyku:
- denga,
- malaria,
- dur brzuszny,
- wścieklizna,
- amboza,
- cholera,
- helmintozy (robaczyce),
- choroby biegunkowe (enterotoksyczna Escherichia coli, norowirusy),
- WZW typu A,
- WZW typu B.
Szczepienia Meksyk
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).
Szczepienia rutynowe zalecane są wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:
- WZW B;
- grypie;
- odrze / śwince / różyczce (MMR);
- menigokokom;
Szczepienia przypominające przed podróżą do Meksyku:
- tężcowi / błonicy / krztuścowi – zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
- poliomyelitis;
Zalecane przed podróżą do Meksyku:
- WZW A;
- dur brzuszny – szczególnie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności;
- wścieklizna – szczepienie jest zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.
Szczepienia Meksyk – apteczka podróżnego
Wyjazd do Meksyku wymaga zabrania ze sobą odpowiedniego zestawu środków ochronnych oraz leków. Dlaczego? Właśnie ze względu na występowanie wielu groźnych, a niekiedy śmiertelnych chorób. Przy zakupie i przygotowaniu apteczki podróżnego weź koniecznie pod uwagę wymagania linii lotniczych w kwestii przewożenia płynów, wagi bagażu itp. Apteczka powinna być przewożona w bagażu podręcznym. Płyny i pojemniki powyżej 100 ml muszą znajdować się w bagażu głównym. Pojemniki do 100 ml umieszcza się w bagażu podręcznym w przezroczystym worku, który można zamknąć. Oto co powinno znaleźć się w apteczce:
- lek przeciwmalaryczny (jeśli jest taka konieczność). Najczęściej lekarz wypisuje doxycylinę, meflonique, proguanil lub chloronique. Przyjmowanie leku jest kontynuowane podczas pobytu oraz po nim. Jest to tzw. chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna.
- zapas leków przyjmowanych na choroby przewlekłe,
- repelenty, czyli środki ochrony przed owadami,
- preparat do odkażania skóry,
- leki przeciwbiegunkowe,
- leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe,
- krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa zapewniająca opiekę lekarską, transport, NNW itp.
Czy w Meksyku jest bezpiecznie?
Meksyk bez wątpienia nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Przestępstwa narkotykowe, morderstwa czy porwania stały się niemalże wizytówką tego kraju. Czy jednak w całym Meksyku wskaźnik przestępstw jest wysoki? Jeżeli zdecydujecie trzymać się miejsc licznie odwiedzanych przez turystów nie powinno stać się Wam nic złego. Turyści rzadko padają ofiarami jakiejkolwiek przemocy w Meksyku – większość niebezpiecznych sytuacji związana jest z porachunkami karteli narkotykowych oraz innych grup przestępczych. Zalecamy więc trzymać się z daleka od szemranego towarzystwa w Meksyku. Najbezpieczniej możecie się czuć rozciągającym się wzdłuż półwyspu Yukatan obszarze Riviera Maya. Unikać należy bezwzględnie owianych złą sławą miejsc takich jak Juarez czy Tijuana. Odradzamy również samotne podróżowanie po kraju.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.