Stany Zjednoczone a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Stany Zjednoczone – zagrożenia chorobowe

Stany Zjednoczone składają się z 50 różnych stanów, z których tylko 48 znajduje się blisko siebie pod względem geograficznym. Alaska znajduje się na kontynencie północnoamerykańskim, ale Hawaje leżą 3,682 km na południowym zachodzie od amerykańskiego zachodniego wybrzeża Oceanu Spokojnego. Ponadto kraj jest podzielony na strefy geograficzne i klimatyczne.


Stany Zjednoczone oferują nie tylko ciekawe miasta, takie jak Nowy Jork, Los Angeles, Chicago i inne, ale także wiele parków narodowych, obszarów pustynnych, pasm górskich, plaż i regionów polarnych. Dodatkowo Stany Zjednoczone to najlepiej rozwinięte państwo świata. Wartość produktu krajowego brutto USA to 34% światowego produktu.

Jednakże najbardziej rozwiniętymi dziedzinami gospodarki są: elektronika, transport.  W przemyśle stosuje się surowce krajowe jak i te pochodzące z importu. Dobrze rozwiniętą dziedziną jest także hodowla bydła – w Ameryce hoduje się bydło na tzw. ranczach, czyli wielkich gospodarstwach hodowlanych. Największa liczba takich gospodarstw występuje w stanie Teksas. Także tam dokonuje się wydobycia dużych ilości ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Jednakże wybierając się do Stanów warto poznać kilka ważnych informacji dotyczących, m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień. Ponadto USA to jeden z krajów, w którym koniecznie należy przestrzegać rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Dlaczego? To całkiem obce dla Europejczyków środowisko. Zupełnie inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. Na co uważać w Stanach Zjednoczonych i jak się przygotować do wyjazdu?

Występowanie chorób w Stanach Zjednoczonych

Niestety w Stanach Zjednoczonych czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych, egzotycznych chorób zakaźnych. Są to m.in.:

  • lamblioza, czyli pasożytnicze zapalenia jelita cienkiego. Chcą uniknąć zakażenia nie należy spożywać wody ze strumieni czy rzek. Zakażenie może być przenoszone z człowieka na człowieka. Objawy to nudności, wzdęcia i biegunka.
  • borelioza – Przenoszona przez kleszcze. Objawy podobne do grypy. Szybko leczone zakażenie to szansa zapobiegnięcia chorobie.
  • wścieklizna – większość wykrytych przypadków związana była z nietoperzami.
  • wirus Zachodniego Nilu – choroba przenoszona przez komary Culex. Często nie ma praktycznie żadnych objawów, a wśród znanych są: bóle głowy, gorączka, śpiączka.

Szczepienia Stany Zjednoczone

Zaleca się przed podróżą do Stanów Zjednoczonych przyjąć szczepienia ochronne przeciw tropikalnym chorobom. Jednakże szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu są Stany, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

Szczepienia Stany Zjednoczone – bezpieczeństwo

Poziom bezpieczeństwa jest tak zróżnicowany, jak całe Stany Zjednoczone. Oznacza to, że poczucie bezpieczeństwa jest zależne od Stanu, po którym podróżujemy. Największą ostrożnością należy kierować się zwiedzając duże miasta, a szczególnie dzielnice biedoty, w których może dochodzić do kradzieży oraz sporadycznie – napadów z bronią. Podróż metrem poza godzinami szczytu stwarza również ryzyko napadu. Jak we wszystkich krajach, należy uważać na zwykłych kieszonkowców, nosić pieniądze i dokumenty w bezpiecznych, najlepiej osłoniętych częściach ubioru.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.