Ekwador a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Ekwador – zagrożenia chorobowe

Ekwador to kraj w Ameryce Południowej, graniczący m.in. z Boliwią. Pomimo niewielkiej powierzchni nie brakuje w nim atrakcji, które przyciągają co roku tysiące turystów. Jak na warunki południowoamerykańskie, jest to mały kraj o wielkiej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. To właśnie ona sprawia, że ten kraj staje się wyjątkowym miejscem, nazwanym przez niektórych „rajem na ziemi”. Typowym elementem krajobrazu są hacjendy – duże gospodarstwa, należące do miejscowej elity. Warto wiedzieć, że w Ekwadorze narodowym przysmakiem są świnki morskie, które kupić można na każdym bazarze. Pomimo bogactwa krajobrazowego i różnorodności kulturowej, jest to również państwo, którego w żaden sposób nie omijają groźne, zakaźne choroby. Z tego powodu, jeżeli planujesz podróż do Ekwadoru, powinieneś szczególnie zainteresować się sytuacją zdrowotną na tamtejszych terenach. Mam na myśli głównie najczęściej występujące w Ekwadorze choroby zakaźne oraz możliwą profilaktykę, która Cię przed nimi uchroni.

Występowanie chorób w Ekwadorze

Choroby w Ekwadorze mogą być wywoływane przez wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby. Jednakże najczęstszą przyczyną ich występowania są pasożyty. Dlaczego? W dużej mierze wynika to z faktu klimatu, jaki panuje w tym kraju oraz z innych warunków socjoekonomicznych. Jedną z poważniejszych chorób, która występuje również w Ekwadorze jest gorączka denga. Na dengę nie ma szczepionki ani skutecznych leków zapobiegających chorobie, dlatego jedyną ochroną jest tzw. profilaktyka nieswoista, m.in środki na komary oraz leczenie objawowe.

Ze względu na to, że w Ekwadorze występuje wiele, tzw. przenosicieli, czyli wektorów – komarów, kleszczy, much, itd. – niezwykle ważne jest zapobieganie ugryzieniom. Poza wspomnianą wyżej dengą, komary z rodzaju Anopheles roznoszą również malarię. Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku. Ponadto w Ekwadorze okresowo występują lokalne epidemie cholery. Inne, nie mniej niebezpieczne, choroby występujące na tym terenie:

Ekwador – szczepienia

Około 4-6 tygodni przed podróżą do Ekwadoru zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży w celu uzyskania przydatnych zaleceń oraz wykonania szczepień ochronnych. Mimo, że nie wymaga się tam żadnych certyfikatów, warto odwiedzić specjalistę w celu minimalizowania ryzyka chorób. Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia Ekwador – bezpieczeństwo

Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, jednakże w ośrodkach miejskich (zwłaszcza Quito i Guayaquil) odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Jeśli nie będziesz prowokować niebezpiecznych sytuacji szanse napadu są raczej niskie. Turyści z innym kolorem skóry, pochodzeniem etnicznym, wyznaniem lub orientacją seksualną mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ Ekwador jest tolerancyjnym miejscem. Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumentów w hotelowych sejfach.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.