Japonia a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- żółtaczka typu B,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- błonica/tężec (istnieje jedna wspólna szczepionka),
- japońskie zapalenie mózgu,
- dur brzuszny,
- poliomyelitis (choroba Heinego i Medina),
- wścieklizna,
- cholera.
Japonia
Powierzchnia: 377 972 km²
Liczba ludności: 125 396 901
Waluta: jen (JPY)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Japonia – zagrożenia chorobowe
Japonia to zarówno tradycje, jak i zatłoczone ulice z barami karaoke na każdym rogu. Nowoczesny, ekstrawagancki styl życia współistnieje tu w doskonałej harmonii z tradycyjnymi obyczajami i powściągliwością, kimonami i ceremoniami parzenia herbaty. W całej Japonii widoczne są ogromne kontrasty między dawną kulturą kraju i futurystycznie wyglądającymi miastami. Jednakże, jak w każdym z egzotycznych państw – występują również liczne choroby. Z tego powodu, zanim zaplanujesz wakacje do Japonii, warto zainteresować się tematem występujących tam chorób. Ponadto profilaktyki, która może Cię przed nimi uchronić oraz szczepień.
Szczepienia Japonia – występowanie chorób
W Japonii głównym zagrożeniem pozostają choroby przenoszone poprzez żywność i wodę (E. coli, Salmonella, cholera, pasożyty, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby). Ponadto występuje również ryzyko zakażenia malarią. Owady występujące w tym rejonie mogą przenosić denga, filariozę, leiszmaniozę, japońskie zapalenie mózgu, dżumę.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe ( np. układu krążenia) powinny wiedzieć, że w Japonii zdarzają się zmiany ciśnienia nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia. Ponadto latem jest tam wyjątkowo duszno i parno. Alergicy powinni mieć na uwadze koncentrację alergenów przez cały rok (pleśni, grzybów, pyłków kwitnących roślin). Dlatego należy zabrać ze sobą zapas leków na cały okres pobytu. Warto mieć wystawioną przez lekarza listę przyjmowanych leków, w jęz. angielskim. Będzie ona przydatna w razie kontroli celnej.
Szczepienia Japonia
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym. Nie ma szczepień obowiązkowych, a jedynie zaleca się, by osoby wyjeżdżające do Japonii zaszczepiły się na kilka chorób. Część z tych szczepień jest identyczna jak w przypadku wyjazdów do innych krajów Azji (zwłaszcza Azji południowo-wschodniej). zaleca się, by osoby wyjeżdżające do tego kraju zaszczepiły się na następujące choroby:
- żółtaczka typu B,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- błonica/tężec (istnieje jedna wspólna szczepionka),
- japońskie zapalenie mózgu,
- dur brzuszny.
W niektórych sytuacjach zalecane są dodatkowe szczepienia przeciwko:
- poliomyelitis (chorobie Heinego i Medina)
u dorosłych zalecane jest szczepienie przypominające przed wyjazdem do Chin (w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej szczepienie może być także zalecane przed podróżą do innych krajów w tym regionie świata) - wściekliźnie
szczepienie zalecane przede wszystkim u osób szczególnie narażonych na kontakt ze zwierzętami ze względu na charakter podróży, zwłaszcza w rejonach wiejskich; - cholerze
zalecane wyłącznie u osób szczególnie narażonych na zachorowanie: w przypadku wyjazdu w rejon dotknięty epidemią tej choroby, u podróżnych zagrożonych ze względu na charakter wyjazdu (np. praca w organizacjach pomocy humanitarnej walczących ze skutkami katastrof naturalnych)
Szczepienia Japonia – profilaktyka
Pomimo poddania się szczepieniom nie zapominaj o przestrzeganiu zasad, które mogą ochronić Cię przed wieloma chorobami:
- nie jedz produktów spożywczych niewiadomego pochodzenia,
- unikaj miejsc narażonych na obecność gryzoni,
- pij tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę, napoje pakowane fabrycznie,
- często myj ręce wodą z mydłem,
- unikaj konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek,
- unikaj kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną,
- unikaj jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców,
- nie jedz potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej,
- unikaj chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych,
- stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
Czy w Japonii jest bezpiecznie?
Przyjęło się, że Japonia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów. Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego w Japonii jest tak bezpiecznie, to niski poziom przestępczości. W porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w Japonii rocznie popełnianych jest cztery razy mniej przestępstw, a wskaźnik morderstw na mieszkańca jest jedenaście razy mniejszy. Kradzieże również nie zdarzają się zbyt często – w Japonii zupełnie normalnym widokiem jest ktoś spacerujący z otwartą torbą lub zostawiający telefon bądź portfel na stoliku w restauracji gdy na chwilę musi odejść np. złożyć zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.