Kenia a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- dur brzuszny,
- wściekliźna,
- tężec,
- cholera,
- żółta gorączka,
- zakażenia meningokokowe,
- odra, świnka, różyczka.
Kenia
Powierzchnia: 580 367 km²
Liczba ludności: 47 654 296
Waluta: szyling kenijski (KES)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Kenia – zagrożenia chorobowe
Kenia to państwo położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Ponadto leży dokładnie na równiku. Graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Jest 47. krajem świata pod względem powierzchni i 29. pod względem liczby ludności. Planujesz podróż do Kenii? To marzenie wielu Polaków! Brak tłumów, niesamowita kultura, możliwość odwiedzenia safari – to wszystko sprawia, że afrykański kraj przyciąga turystów. Jednakże zanim dokładnie zaplanujesz swoją podróż warto, abyś wiedział jakie zagrożenia chorobowe występują w Kenii. Ponadto, jak się przed nimi skutecznie chronić.
Pamiętajcie żeby przed wyjazdem zadbać też o swoje zęby! To może być tak samo ważne jak szczepienia – Gabinet dentystyczny.
Występowanie chorób w Kenii
Wszelkie choroby tropikalne w Kenii mogą być wywoływane przez: wirusy, bakterie, grzyby, ale najczęściej ich przyczyną są pasożyty. Dlaczego? Ze względu na panujące tam warunki socjoekonomiczne, sprzyjający rozpowszechnianiu się chorób klimat oraz higienę, która nie jest wystarczająca. Ponadto w Kenii jest wiele przenosicieli zakażeń, czyli komarów, kleszczy, moskit, much itd. Współcześnie najczęściej mówi się o występującym w Kenii wirusie Zika. Przenoszą go głównie zarażone samice komara z gatunku Aedes aegypti i Aedes albopictus. Wirus jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż może zostać przeniesiony na płód. Ponadto w Kenii istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na dengę i malarię. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. na całym świecie odnotowano 241 milionów przypadków malarii oraz 627 000 zgonów (najwięcej zarażeń zarejestrowano w krajach afrykańskich). Cały obszar Kenii jest malarycznym obszarem, więc zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.
Inne, nie mniej groźne choroby występujące w Kenii:
- ameboza (pełzakowica)
- błonica
- cholera
- choroby biegunkowe (Campylobacter , enterowirusy)
- dur brzuszny
- giardioza
- glistnica (askarioza)
- gruźlica
- leptospiroza
- odra
- salmonelozy
- szigeloza
- tężec
- WZW typu A
- WZW typu B
- wścieklizna
- zakażenie HIV
Szczepienia Kenia – profilaktyka
Podczas podróży do Kenii należy pamiętać m.in. o: unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną. Ponadto o unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych. Jednakże jeśli będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach i stosował się do nich, zminimalizujesz ryzyko zarażenia chorobą.
- Pij tylko butelkowaną wodę lub napoje fabrycznie zapakowane. Ewentualnie sięgaj po przegotowaną wodę.
- Unikaj jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej.
- Często myj ręce. Rób to dokładnie, wodą z mydłem. Ponadto pamiętaj o stosowaniu płynów do dezynfekcji.
- Przed spożyciem warzyw lub owoców dokładnie je umyj i obierz.
- Unikaj jedzenia proponowanego przez ulicznych sprzedawców.
- Nie jedz owoców morza, niedogotowanego mięsa. Dodatkowo nie pij mleka niepoddanego uprzednio pasteryzacji.
Kenia – szczepienia
Wyjeżdżając do Kenii nie musimy wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, jeśli podróżujemy z Europy. Obowiązkowe szczepienie na żółtą febrę wymagane jest, jeśli przyjeżdża się z terenów objętych tą chorobą, czyli np. z sąsiedniej Tanzanii. Jeżeli w trakcie podróży miałeś 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna — służby celne mogą zażądać potwierdzenia przeprowadzenia szczepień na żółtą gorączkę.
To, że szczepienia przed podróżą do Kenii nie są obowiązkowe, nie oznacza, że nie należy ich wykonać! Zadbaj o swoje zdrowie i życie i zaszczep się przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
- durowi brzusznemu
- wściekliźnie
- tężcowi
- cholerze
- żółtej gorączce
- zakażeniom meningokokowym
- odrze, śwince, różyczce
Szczepienia Kenia – czy w Kenii jest bezpiecznie?
Ministerswo Spraw Zagranicznych w związku z informacjami o powtarzających się atakach na turystów w kenijskiej prowincji Lamu, stanowczo odradza osobom planującym pobyt w Kenii przebywanie zarówno w prowincji Lamu, jak i na innych obszarach położonych w pobliżu Somalii. W pozostałych regionach Kenii nie dochodzi do ataków na turystów, w ośrodkach turystycznych wciąż jest bezpiecznie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza podróży do Kenii, zalecając jedynie zachowanie szczególnej ostrożności.
Kolejnym elementem zabezpieczającym waszą podróż jest wykonanie okresowych badań kontrolnych u dentysty i wyleczenie zębów – Gabinet Dentystyczny.