Kenia a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Kenia – zagrożenia chorobowe

Kenia to państwo położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Ponadto leży dokładnie na równiku. Graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Jest 47. krajem świata pod względem powierzchni i 29. pod względem liczby ludności. Planujesz podróż do Kenii? To marzenie wielu Polaków! Brak tłumów, niesamowita kultura, możliwość odwiedzenia safari – to wszystko sprawia, że afrykański kraj przyciąga turystów. Jednakże zanim dokładnie zaplanujesz swoją podróż warto, abyś wiedział jakie zagrożenia chorobowe występują w Kenii. Ponadto, jak się przed nimi skutecznie chronić.

Pamiętajcie żeby przed wyjazdem zadbać też o swoje zęby! To może być tak samo ważne jak szczepienia – Gabinet dentystyczny.

Występowanie chorób w Kenii

Wszelkie choroby tropikalne w Kenii mogą być wywoływane przez: wirusy, bakterie, grzyby, ale najczęściej ich przyczyną są pasożyty. Dlaczego? Ze względu na panujące tam warunki socjoekonomiczne, sprzyjający rozpowszechnianiu się chorób klimat oraz higienę, która nie jest wystarczająca. Ponadto w Kenii jest wiele przenosicieli zakażeń, czyli komarów, kleszczy, moskit, much itd. Współcześnie najczęściej mówi się o występującym w Kenii wirusie Zika. Przenoszą go głównie zarażone samice komara z gatunku Aedes aegypti i Aedes albopictus. Wirus jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż może zostać przeniesiony na płód. Ponadto w Kenii istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na dengę i malarię. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. na całym świecie odnotowano 241 milionów przypadków malarii oraz 627 000 zgonów (najwięcej zarażeń zarejestrowano w krajach afrykańskich). Cały obszar Kenii jest malarycznym obszarem, więc zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

Inne, nie mniej groźne choroby występujące w Kenii:

Szczepienia Kenia – profilaktyka

Podczas podróży do Kenii należy pamiętać m.in. o: unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną. Ponadto o  unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych. Jednakże jeśli będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach i stosował się do nich, zminimalizujesz ryzyko zarażenia chorobą.

  1. Pij tylko butelkowaną wodę lub napoje fabrycznie zapakowane. Ewentualnie sięgaj po przegotowaną wodę.
  2. Unikaj jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej.
  3. Często myj ręce. Rób to dokładnie, wodą z mydłem. Ponadto pamiętaj o stosowaniu płynów do dezynfekcji.
  4. Przed spożyciem warzyw lub owoców dokładnie je umyj i obierz.
  5. Unikaj jedzenia proponowanego przez ulicznych sprzedawców.
  6. Nie jedz owoców morza, niedogotowanego mięsa. Dodatkowo nie pij mleka niepoddanego uprzednio pasteryzacji.

Kenia – szczepienia

Wyjeżdżając do Kenii nie musimy wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, jeśli podróżujemy z Europy. Obowiązkowe szczepienie na żółtą febrę wymagane jest, jeśli przyjeżdża się z terenów objętych tą chorobą, czyli np. z sąsiedniej Tanzanii. Jeżeli w trakcie podróży miałeś 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna — służby celne mogą zażądać potwierdzenia przeprowadzenia szczepień na żółtą gorączkę.

To, że szczepienia przed podróżą do Kenii nie są obowiązkowe, nie oznacza, że nie należy ich wykonać! Zadbaj o swoje zdrowie i życie i zaszczep się przeciwko:

Szczepienia Kenia – czy w Kenii jest bezpiecznie?

Ministerswo Spraw Zagranicznych w związku z informacjami o powtarzających się atakach na turystów w kenijskiej prowincji Lamu, stanowczo odradza osobom planującym pobyt w Kenii przebywanie zarówno w prowincji Lamu, jak i na innych obszarach położonych w pobliżu Somalii. W pozostałych regionach Kenii nie dochodzi do ataków na turystów, w ośrodkach turystycznych wciąż jest bezpiecznie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza podróży do Kenii, zalecając jedynie zachowanie szczególnej ostrożności. 

Kolejnym elementem zabezpieczającym waszą podróż jest wykonanie okresowych badań kontrolnych u dentysty i wyleczenie zębów – Gabinet Dentystyczny.