Argentyna a szczepienia, o których należy pamiętać.

Argentyna

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 2 780 400 km²

Liczba ludności: 45 864 941

Waluta: peso argentyńskie (ARS)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Argentyna – zagrożenia chorobowe

Argentyna to kraj niezwykle zróżnicowany – miasta przypominają urodą architektury i poziomem kulturalnym europejskie stolice. Ponadto na prowincji spotkać można żyjących zgodnie z tradycją przodków Indian. Na północy panuje klimat tropikalny, na południu zaś znajduje się Patagonia. Argentyna zasłynęła na świecie jako ojczyzna tanga. Turystów przyciągają bogactwo i różnorodność natury i krajobrazów. Ponadto wiele możliwości aktywnego wypoczynku dają spływy górskimi potokami, lotniarstwo oraz windsurfing. Do najciekawszych miejsc turystycznych Argentyny, bardzo licznie przyciągających turystów na wycieczki, należą: wodospad Iquazu, wysokogórski park Aconcagua, polodowcowe jezioro Nahuel Huari, Półwysep Valdes z bardzo ciekawą przyrodą i atrakcyjnymi plażami. Ponadto ogromny park narodowy Los Alerces, park narodowy Los Glaciares oraz nadmorski park narodowy Ziemi Ognistej – Tierra del Fuego.

Jednakże zanim zdecydujesz się na podroż do Argentyny, poza atrakcjami turystycznymi warto, abyś zainteresował się profilaktyką chorób zakaźnych, których niestety w tym rejonie nie brakuje.

Występowanie chorób w Argentynie

Wszelkie choroby tropikalne w Argentynie mogą być wywoływane przez: wirusy, bakterie, grzyby, ale również przez pasożyty. Ze względu na panujące tam warunki socjoekonomiczne, sprzyjający rozpowszechnianiu się chorób klimat oraz higienę – ryzyko chorobowe jest na wysokim poziomie. Ponadto w Argentynie jest wiele przenosicieli zakażeń, czyli komarów, kleszczy, moskit, much itd. Współcześnie najczęściej mówi się o występującej na wspomnianych terenach dendze. Ponadto Argentyna jest na liście krajów, gdzie występuje malaria przenoszona przez komary z rodzaju Anopheles. Jednakże ryzyko zakażenia się tą chorobą jest bliżej nieoszacowane. Prezentujemy listę innych, nie mniej groźnych chorób występujących w Argentynie:

Argentyna – szczepienia

Około 4-6 tygodni przed podróżą do Argentyny zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży w celu uzyskania przydatnych zaleceń oraz wykonania szczepień ochronnych. Mimo że nie wymaga się tam żadnych certyfikatów, warto odwiedzić specjalistę w celu minimalizowania ryzyka chorób. Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia Argentyna – bezpieczeństwo

Według polskiego MSZ, przestępczość w Argentynie jest wyższa niż w Polsce. Zaleca się więc zachowanie ostrożności podczas podróży – noszenie przy sobie tylko niezbędnej ilości gotówki czy zostawianie wartościowych rzeczy i dokumentów w hotelowym depozycie.