Arabia Saudyjska a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- inwazyjna choroba meningokokowa,
- gruźlica,
- HIV/AIDS,
- robaczyce,
- wścieklizna,
- polio,
- WZW typu A, B
- błonica,
- tężec,
- odra,
- dur brzuszny,
- krztusiec.
Informacje dla podróżujących do Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska
Powierzchnia: 2 149 690 km²
Liczba ludności: 34 783 757
Waluta: rial saudyjski (SAR)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Arabia Saudyjska – zagrożenia chorobowe
Arabia Saudyjska jest dużym krajem (prawie 7-krotna powierzchnia Polski) położonym nad Zatoką Perską. Ponadto, jako państwo posiadające 25% światowych złóż ropy naftowej, swoje dochody czerpie głównie z eksportu „czarnego złota”. Zajmuje blisko 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego. Jednakże to kraj wyjątkowo problematyczny dla turystów: ograniczenia prawne i kulturowe, niestabilna sytuacja polityczna oraz restrykcje w stosunku do wydawania wiz turystycznych sprawiają, że jedynie najbardziej wytrwali i najodważniejsi podróżnicy mają okazję zwiedzić Arabię Saudyjską. Dodatkowo Arabia Saudyjska uznawana jest za najważniejsze państwo muzułmańskiego państwa. To właśnie tutaj znajduje się Mekka – miejsce pielgrzymek wyznawców islamu z całego świata. Jednakże, jak w każdym z egzotycznych państw – na terenie Arabii Saudyjskiej występują liczne choroby. Z tego powodu, zanim zaplanujesz podróż, warto zainteresować się tematem występujących tam chorób. Ponadto powinieneś zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę, która może Cię przed nimi uchronić oraz na szczepienia ochronne.
Arabia Saudyjska – występowanie chorób, na które nie ma szczepienia
W Arabii Saudyjskiej głównym zagrożeniem pozostają choroby przenoszone przez, tzw. roznosicieli, czyli komary. Na początku chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na te przypadłości, na które niestety do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznych lekarstw ani szczepień. Są to:
Denga, malaria, bruceloza, leiszmanioza, zika, gorączka Q, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna.
Jak skutecznie się przed nimi bronić? Zapobieganie chorobom opiera się na działaniach, które mają na celu zmniejszenie liczby siedlisk owadów. Ważne jest utrzymywanie czystości środowiska i eliminacja stojącej wody, której larwy komarów potrzebują do rozwoju. Inne metody kontroli obejmują stosowanie moskitier, środków owadobójczych i osobistych repelentów, a także noszenie odzieży ochronnej oraz luźnego stroju zakrywającego skórę, które zapobiegają ukąszeniom komarów. Wskazane jest też ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz około wczesnego ranka lub wieczora, kiedy komary są najbardziej aktywne.
Szczepienia Arabia Saudyjska – występowanie chorób
O chorobach, na które nie ma szczepień pisaliśmy powyżej. Poniżej inne także bardzo niebezpieczne choroby występujące w tym rejonie:
inwazyjna choroba meningokokowa,
gruźlica,
HIV/AIDS,
robaczyce,
wścieklizna,
polio,
WZW typu A, B
błonica,
tężec,
odra,
dur brzuszny,
krztusiec.
Wyjeżdżając do Arabii Saudyjskiej warto zaszczepić się przeciwko tym chorobom. Aby wykonać niezbędne szczepienia do Arabii Saudyjskiej, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty – lekarza medycyny podróży. Ponadto od osób uczestniczących w pielgrzymce do Mekki Arabia Saudyjska wymaga szczepienia przeciwko meningokokom wykonanego najpóźniej 10 dni przed przybyciem do tego państwa. Od podróżnych udających się do innych krajów Bliskiego Wschodu bezpośrednio z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe.
Czy w Arabii Saudyjskiej jest bezpiecznie?
Arabia Saudyjska jest krajem surowych zasad, w których zasady postępowania podlegają dogmatom religijnym. Nawet jeśli norma nie jest ustalona przez prawo, musi być przestrzegana, jeśli przewiduje ją szariat (prawo islamskie). Przestrzeganie tych dogmatów jest monitorowane przez policję religijną Mutavva. Mężczyźni mogą być fotografowani za ich zgodą, kobiety w ogóle nie mogą być fotografowane. W Arabii Saudyjskiej surowo zabronione jest picie alkoholu. Nie wolno rozmawiać z mieszkańcami o prawach kobiet, polityce i religii. Nie trzymaj rąk w kieszeniach i nie dotykaj rozmówcy. Pozdrów mężczyzn uściskiem dłoni, kobiety – tylko za pozwoleniem. Poruszając się po kraju, zawsze musisz mieć przy sobie dokumenty tożsamości.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.