Bangladesz a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Bangladesz – zagrożenia chorobowe

Bangladesz jest bardzo specyficznym krajem na turystycznej mapie Azji. Dlaczego? Ze względu na to, że prawie całkowicie pozbawionym wielkich atrakcji turystycznych. Mimo to przyciąga turystów tropikalną przyrodą i tętniącym życiem miastem. W Bangladeszu nie znajdziemy autokarów wypchanych turystami czy licznej ludności białej.

Bangladesz reklamuje się hasłem „Przyjedź, zanim przyjadą inni”. Z pewnością ten kraj warto odwiedzić. Jednakże pamiętaj o możliwych zagrożeniach chorobowych, które możesz napotkać podróżując po Bangladeszu. Mam na myśli liczne zakaźne choroby tropikalne, na które my – Europejczycy, nie jesteśmy uodpornieni. Aby skutecznie wspomóc swój organizm w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, należy zasięgnąć porady lekarza medycyny podróży. Specjalista odpowiednio nas pokieruje, zlecając potrzebne szczepienia ochronne oraz uświadamiając w temacie zagrożeń.

Szczepienia Bangladesz – występowanie chorób

Bangladesz leży w strefie klimatu tropikalnego – jest tam ciepło i wilgotno. Takie uwarunkowania sprzyjają rozwojowi chorób w organizmie człowieka. Niestety, niektórym spośród groźnych, zakaźnych infekcji nie da się zapobiegać za pomocą szczepionek ani skutecznych leków. Są to m.in. malaria i denga. Obie rozprzestrzeniają się dzięki zainfekowanym komarom – profilaktyka w obu przypadkach polega więc na ochronie przed ukąszeniami. Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary. Jeśli chodzi o choroby przenoszone przez komary, to równie groźną, występującą w Bangladeszu jest wirus zika. Wirus jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż może zostać przeniesiony na płód. Poniżej inne także bardzo niebezpieczne choroby występujące w tym rejonie:

Szczepienia Bangladesz

Profilaktyka chorób przed wyjazdem do Bangladeszu jest o tyle ważna, że tamtejsza służba zdrowia i warunki higieniczno-sanitarne bywają na bardzo niskim poziomie. WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ( MSZ ) zalecają przed podróżą do Bangladeszu szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak:

Szczepienia te odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień.

Szczepienia Bangladesz – czy w Bangladeszu jest bezpiecznie?

Bangladesz jest krajem w miarę bezpieczny, lecz ważne jest, aby zachowywać środki ostrożności. Problemem jest katastrofalna sytuacja ekonomiczna oraz bezwzględna walka partii politycznych, które paraliżują kraj organizując strajki (hartale). Demonstracje mogą się wówczas przerodzić w ataki kamieniami na ludzi i środki transportu. W stosunku do turystów ludzie są przyjaźni i pomocni. Poza stolicą jest bardzo spokojnie i bezpieczniej. Bangladesz leży także na obszarze wysokiego ryzyka klęsk żywiołowych.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.