Sri Lanka a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Sri Lanka – zagrożenia chorobowe

Sri Lanka to niewielkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na wyspie Cejlon, na Oceanie Indyjskim, u samych stóp Indii (po ich wschodniej stronie). Choć powierzchnia kraju nie jest wielka, mieści się na niej mnóstwo wyjątkowych miejsc! Dodatkowo zwana jest „Perłą Oceanu Indyjskiego”. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie właśnie tutaj. „Łza Indii”, jak nazywa się wyspę, ma wiele do zaoferowania. 

Rozległe piaszczyste plaże oraz ciepłe i czyste wody strefy przybrzeżnej stwarzają dogodne warunki do kąpieli, uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa, narciarstwa wodnego. Ponadto do obserwacji podwodnego życia fauny i flory morskiej.  Jednakże planując podróż warto pamiętać, że wakacje na Sri Lance wiążą się z ryzykiem nabycia występujących endemicznie chorób zakaźnych i pasożytniczych związanych z odmienną strefą klimatyczną. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujemy się na podróż na Sri Lankę.

Występowanie chorób na Sri Lance

Na Sri Lance, jak w większości azjatyckich krajów, niestety szerzy się malaria. Ryzyko wystąpienia transmisji malarii jest niestabilne i zmienia się co roku i to nie tylko w wybranych rejonach, lecz na terenie całego kraju i niezależnie od pory roku. Jako, że Sri Lanka należy do państw, które słyną między innymi z komarzyc, które przemieszczają się po terenie całego kraju – przenoszą nie tylko malarię, ale też inne groźne choroby krwotoczne jak chociażby dengę.

Ponadto na Sri Lance bardzo popularny jest również wirus zika, który z czasem rozprzestrzenił się również na inne, nie tylko azjatyckie kraje. Inne niebezpieczne choroby występujące w Chinach to:

Sri Lanka – szczepienia

Turystów nie obowiązują obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski. Jednakże to nie oznacza, że nie należy wykonać zalecanych szczepień. Jeśli chcesz pozostać zdrowy i wrócić z podróży z samymi pozytywnymi wspomnieniami – przed wyjazdem zadbaj o profilaktykę w postaci przyjęcia szczepień. Warto zaszczepić się przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia Sri Lanka – bezpieczeństwo

Obecnie na Sri Lance jest bezpiecznie. Po zakończeniu konfliktu pomiędzy siłami rządowymi a Tamilskimi tygrysami nie zdarzył się żaden przypadek ataku terrorystycznego. Ponadto obecnie istnieje system ostrzegania o możliwości zaistnienia tsunami. Centrum monitoringu podaje z dużą dokładnością czas i miejsce wystąpienia tsunami, a informacje o nim rozchodzą się na Sri Lance bardzo szybko. Dodatkowo hotele mają opracowane odpowiednie procedury, które są stosowane na wypadek zagrożenia.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.