Zjednoczone Emiraty Arabskie a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 83 600 km²

Liczba ludności: 10 077 640

Waluta: dirham (AED)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – zagrożenia chorobowe

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbogatszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych krajów świata, położony pomiędzy Europą i Azją. Ponadto leży na styku różnych kultur, których elementy są głęboko zakorzenione w lokalnej tradycji. Turystów przyciąga tradycyjna arabska gościnność oraz nowoczesność Ten niewielki kraj na Środkowym Wschodzie składa się z siedmiu Emiratów – dwa najbardziej znane to stolica – Abu Dhabi i Dubaj – największy ośrodek turystyczny Emiratów, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Pozostałe Emiraty to: Sharjah, Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman – jedyny Emirat bez ropy lub gazu. Jednakże zanim zaplanujesz podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, warto zainteresować się tematem występujących tam chorób. Ponadto profilaktyki, która może Cię przed nimi uchronić oraz szczepień.

ZEA – występowanie chorób

 WZW (A i B) oraz dur brzuszny, występują w ZEA endemicznie. To właśnie na nie szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Ponadto wśród chorób stanowiących realne zagrożenie w ZEA można wymienić m.in. tyfus, żółtaczkę, odrę, świnkę i różyczkę oraz grypę

Co ciekawe, Zjednoczone Emiraty Arabskie w 2007r. otrzymały od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) certyfikat jako kraj wolny od endemicznego występowania malarii. Nadal jednak tym w kraju występuje znaczna liczba przypadków malarii importowanej, o czym informuje krajowe Ministerstwo Zdrowia Emiratów Arabskich (MOHAP).

Szczepienia Zjednoczone Emiraty Arabskie

Przed wyjazdem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należy upewnić się o wykonaniu wszystkich podstawowych szczepień według obowiązującego w Polsce kalendarza. Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne szczepionki skojarzone, czyli zapewniające ochronę przed więcej niż jedną chorobą. Są to:

M-M-RVAXPRO lub Priorix – chroniące przed odrą, świnką i różyczką,

Adacel, Infanrix, Pentaxim i inne chroniące przed tężcem, błonicą i krztuścem

Szczepionki skojarzone to szybki i wygodny sposób na uzyskanie odporności. Pamięć immunologiczna trwa dłużej lub krócej, w zależności od wybranego preparatu (składu, dawki itp.) oraz indywidualnych predyspozycji organizmu. 

Przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto także zaszczepić się przeciw grypie. Preparaty dostępne w Polsce to:

  • Influvac Tetra,
  • Vaxigrip Tetra,
  • Fluenz Tetra,
  • Fluarix Tetra,

Zjednoczone Emiraty Arabskie – bezpieczeństwo

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj bezpieczny dla turystów (posiada najniższy wskaźnik przestępczości na świecie), o ile przestrzega się i szanuje zasady islamu. Należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański. W związku z tym należy przestrzegać zasad panującej tam religii i wynikających z nie praw. Karane są związki pozamałżeńskie. W emiratach północnych, które nie są tak liberalne, jak pozostałe nie zaleca się nadmiernego odkrywania ciała (szczególnie przez kobiety). Za handel, posiadanie lub zażywanie narkotyków należy liczyć się z karą więzienia lub karą śmierci. Bez tzw. licencji alkoholowej nie możemy przewozić żadnego alkoholu. Za spożywanie go w miejscu publicznym można spodziewać się grzywny lub kary aresztu. Można zostać ukaranym za rzucanie śmieci na ulicę. Jeśli wybieramy się do ZEA w czasie ramadanu nie można jeść i pić w miejscach publicznych od rana do wieczora (od wschodu do zachodu słońca).

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.