Maroko a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- zapalenie wątroby typu A,
- zapalenie wątroby typu B,
- grypa,
- błonica,
- tężec,
- krztusiec,
- dur brzuszny,
- cholera,
- wścieklizna.
Maroko
Powierzchnia: 446 550 km²
Liczba ludności: 33 986 655
Waluta: dirham marokański (MAD)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Maroko szczepienia – zagrożenia chorobowe
Jeśli planujesz podróż do Maroka, pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że kierunek w którym się wybierasz leży na egzotycznych terenach. Oznacza to również, że do takiej wycieczki należy się szczególnie przygotować, zwłaszcza jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną. Maroko to kraj, który cechuje się wysoką wilgotnością i wysokimi temperaturami. Są to wręcz idealne warunki dla komarów, które są powodem wielu ciężkich w przebiegu chorób. Niestety w krajach tropikalnych wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na groźną chorobę. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujesz się na podróż do Maroko.
Ponadto jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo istotne jest, aby przed podróżą zadbać o zdrowie swoich zębów. Gorąco was zachęcemy, aby wyleczyć zęby i odiwedzić gabinet dentystyczny.
Występowanie chorób w Maroko
Choroby w Maroku mogą być wywoływane przez wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby. Jednakże najczęstszą przyczyną ich występowania są pasożyty. Dlaczego? W dużej mierze wynika to z faktu klimatu, jaki panuje w tym kraju oraz z innych warunków socjoekonomicznych. Jedną z poważniejszych chorób, która występuje również w Maroko jest gorączka denga. Na dengę nie ma szczepionki ani skutecznych leków zapobiegających chorobie, dlatego jedyną ochroną jest tzw. profilaktyka nieswoista, m.in środki na komary oraz leczenie objawowe.
Ze względu na to, że w Maroku występuje wiele, tzw. przenosicieli, czyli wektorów – komarów, kleszczy, much, itd. – niezwykle ważne jest zapobieganie ugryzieniom. Niebezpieczne, często występujące na terenie Maroka choroby:
- gruźlica,
- dur brzuszny,
- tężec,
- krztusiec,
- malaria,
- denga,
- leiszmanioza,
- odra,
- salmoneloza,
- WZW typu A,
- WZW typu B,
- wścieklizna,
- wąglik.
Maroko – profilaktyka
Częstym problemem, który znacznie utrudnia życie podróżującym do Maroko jest silne słońce. Aby ochronić się przed udarami oraz poparzeniami słonecznymi należy zaopatrzyć się w kremy z wysoką zawartością filtra. Jednakże kupno kremu to nie wszystko. Pamiętaj, aby regularnie się nim smarować! Należy powtarzać tę czynność kilka razy dziennie. Ponadto zabierz ze sobą przewiewne, w jasnych barwach ubrania. Ponadto zaleca się noszenie nakrycia głowy oraz zasłanianie jak największej powierzchni ciała. Podczas zwiedzania Maroko przydadzą Ci się również okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.
Najczęstszymi, z pozoru mniej groźnymi od powyżej wspomnianych chorób są problemy żołądkowe. Czym jest to powodowane? Zupełnie inne jedzenie, flora bakteryjna oraz zawierająca drobnoustroje woda. Właśnie te czynniki mogą przyczynić się do złego samopoczucia, bólów brzucha, problemów jelitowo-żołądkowych. Jak sobie z tym poradzić? Warto mieć w apteczce zapas węgla aktywowanego, który łagodzi dolegliwości. Ponadto pamiętaj o tym, aby nie pić wody z kranu! Pij wodę butelkowaną lub po uprzednim przegotowaniu.
Przebywając w Maroko należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Aby uniknąć pogryzienia przez owady, a także chorób przez nie przenoszonych, używaj środków odstraszających owady. W oknach pomieszczeń powinny znajdować się moskitiery, czyli siatki które chronią przed ewentualnym dostaniem się owada do środka.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy jednym z działań profilaktycznych jest też wyleczenie zębów w gabinecie dentystycznym.
Maroko – szczepienia
Podróżując do Maroko nie ma obowiązku szczepień. Co nie oznacza, że nie warto ich wykonać przed wyjazdem. Ze względu na duże zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w tym regionie, WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ( MSZ ) zalecają przed podróżą do Maroka szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak:
- zapalenie wątroby typu A,
- zapalenie wątroby typu B,
- grypa,
- błonica,
- tężec,
- krztusiec,
- dur brzuszny,
- cholera,
- wścieklizna.
Szczepienia Maroko – Czy w Maroku jest bezpiecznie?
Mieszkańcy Maroko są bardzo gościnni. Podróżując po ich kraju raczej nie mamy się czego obawiać. Jedynymi zagrożeniami, jakie możemy napotkać są drobne kradzieże, które przecież zdarzają się w każdym regionie świata. W centrach miast pamiętajcie, by pilnować swoich rzeczy, trzymać torebkę z przodu i kontrolować swój plecak. Jedynie Sahara Zachodnia to tereny sporne z Mauretania, możemy tam napotkać na częste kontrole policyjne, na nielicznych otwartych dla ruchu drogach.
Podsumowując, Maroko jest państwem stabilnym, otwartym i – porównując z innymi krajami afrykańskimi – bezpiecznym.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.