Wyspy Zielonego Przylądka a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Wyspy Zielonego Przylądka – zagrożenia chorobowe

Republika Zielonego Przylądka to archipelag 15 wysp leżących na Atlantyku, na skrzyżowaniu dróg wiodących z Afryki Zachodniej do Europy i Ameryki Południowej.  Stanowi przykład mieszanki rasowej i kulturowej, prawdziwe sprzężenie trzech kultur. Ponadto urzeka bogactwem rytmów i barw, czaruje spokojem i nostalgią. Podróżowanie z jednej wyspy na drugą to prawdziwa ucieczka od codzienności i cywilizacji. Wyspy Zielonego Przylądka to bogactwo sportów wodnych ze względu na swoje położenie. Wyspy są otoczone rafą koralową i krystalicznie czystą wodą, w której można nurkować, z bogatą florą podwodną. Pomimo tych zachęcających do podróżowania po Wyspach Zielonego Przylądka czynników, jest to również kraj, w którym panują groźne, tropikalne choroby. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujesz się na podróż. Kolejnym elementem profilaktycznym jest wizyta u stomatologa! Koniecznie umówcie się na badania kontrolne w klinice dentystycznej.

Występowanie chorób na Wyspach Zielonego Przylądka

Dur brzuszny to jedna z chorób tropikalnych, która występuje endemicznie na Wyspach Zielonego Przylądka. Wywołują ją bakterie Salmonella Typhi. One bytują w organizmie człowieka i rozprzestrzeniają się drogą fekalno-oralną.  Ponadto zagrożenie stanowi również  WZW A. Choroba ta nie występuje endemicznie w Polsce, ale niestety na Wyspach Zielonego Przylądka już tak. Dodatkowo Wyspy Zielonego Przylądka są na liście, gdzie występuje malaria przenoszona przez komary z rodzaju Anopheles. Nie mniej groźną chorobą, która również pojawiła się na opisywanych terenach jest denga.  Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary.  Ponadto, na Wyspach Zielonego Przylądka jest ryzyko zakażenia się również następującymi chorobami:

Wyspy Zielonego Przylądka – szczepienia

Wyspy Zielonego Przylądka – bezpieczeństwo

Strona rządkowa wskazuje na to, że Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Głównie chodzi o zwiększoną drobną przestępczość – kradzieże, bójki uliczne, a niekiedy napady z bronią. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo kradzieży, zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.