Australia a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Australia – zagrożenia chorobowe

Australia jest jedynym państwem, które jest również kontynentem – najmniejszym na świecie. Stanowi szóste pod względem wielkości państwo po Rosji, Kanadzie, Chinach, USA i Brazylii. Ludność Australii to społeczeństwo wielokulturowe, przede wszystkim ze względu na stosunkowo krótką historię i migrację ludności z wielu zakątków Ziemi. Pod względem turystycznym Australia przyciąga przyrodą, zarówno żywą jak i nieożywioną, która zachwyca różnorodnością i odmiennością. Nie znajdziemy tam zabytków architektury, z których słynie Europa. Turystów z całego świata przyciąga majestatyczny monolit skalny Ayers Rock święte miejsce Aborygenów w Parku Narodowym Uluru. Te piękne, majestatyczne krajobrazy są niestety również doskonałym środowiskiem do szerzenia się różnego rodzaju groźnych, egzotycznych chorób, na które my – Europejczycy nie jesteśmy uodpornieni. Jeżeli panujesz podróż do Australii i chcesz uniknąć powrotu z ,,niechcianymi gośćmi’’ w postaci chorób – przeczytaj o profilaktyce i szczepieniach ochronnych.

Australia – występowanie chorób

Głównym zagrożeniem dla podróżnych pozostają choroby przenoszone poprzez żywność i wodę. Na wyspach Papua Nowa Gwinea, Salomona i Vanuatu istnieje wysokie ryzyko zarażenia malarią. Nie istnieje w regionie ryzyko zakażenia żółtą febrą. Ze względu na panujące tam warunki socjoekonomiczne, sprzyjający rozpowszechnianiu się chorób klimat oraz higienę – ryzyko chorobowe jest na wysokim poziomie. Ponadto w Australii jest wiele przenosicieli zakażeń, czyli komarów, kleszczy, moskit, much itd. Jednakże co raz częściej mówi się o powracającej na tereny Australii dendze. Prezentujemy listę innych, nie mniej groźnych chorób występujących w Australii:

Australia – szczepienia

Około 4-6 tygodni przed podróżą do Australii zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży w celu uzyskania przydatnych zaleceń oraz wykonania szczepień ochronnych. Mimo, że nie wymaga się tam żadnych certyfikatów, warto odwiedzić specjalistę w celu minimalizowania ryzyka chorób. Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia Australia – bezpieczeństwo

Australia jest państwem bezpiecznym, mimo to warto uważać na kieszonkowców – szczególnie w dużych miastach. Nie pozostawiajmy bagaży bez opieki. Nie należy również nosić przy sobie dużych ilości pieniędzy. Zwiedzając północno-wschodnią część kontynentu, należy zachować ostrożność przed dzikimi zwierzętami, które można spotkać w licznych parkach narodowych. 

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.