Malezja a szczepienia, o których należy pamiętać.

Lista szczepień:

Dodatkowo, szczepienia rutynowe, tzn. zalecane wszystkim podróżującym, niezależnie od kierunku podróży jaki obierają:

Ponadto szczepienia zalecane ze względu na kierunek podróży, jakim jest Malezja: 

Malezja

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 329 750 km²

Liczba ludności: 32 050 000

Waluta: ringgit (MYR)

Informacje dla podróżujących do Malezji

Informacje Konsularne

Wiza do Malezji

Placówki RP w Malezji

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Malezja – zagrożenia chorobowe

Malezja polecana jest dla wszystkich tych, którzy po raz pierwszy wybierają się do Azji Południowo-Wschodniej. Z jakiego powodu? Jest to obszar bardzo atrakcyjny pod względem aktywności, które możesz wykonywać. Doświadczysz tu wszystkiego po trochu: zarówno nocnego życia, imprez i szalonych zakupów w rozświetlonej stolicy kraju, jak i również relaksu na rajskich wyspach, kontaktu z przyrodą, tropikalną dżunglą, lokalną kuchnią i azjatycką kulturą w różnych jej odsłonach.

Miejscowości, w których koncentruje się ruch turystyczny to Burau Bay, Kota Kinabalu, Kuah, Pangkor i Tengah. Dodatkowo stolicą Malezji jest Kuala Lumpur, w którym nowoczesne drapacze chmur komponują się z islamskimi budowlami.  Jednakże oprócz pięknych krajobrazów i wielu możliwości aktywności, w Malezji można ,,spotkać’’ również mnóstwo zagrożeń chorobowych. Mam na myśli przypadłości, na które my, Europejczycy nie jesteśmy uodpornieni przez wzgląd na zupełnie inny klimat i florę bakteryjną.  Jeśli planujesz wycieczkę do Malezji, zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczących, m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień.

Malezja – występowanie chorób

Największym zagrożeniem dla turystów wybierających się w podróż do Malezji są choroby przenoszone przez groźne komary. Niestety na większość z nich nie ma skutecznych szczepionek, co oznacza, że aby się przed nimi chronić należy podejmować działania profilaktyczne. Zmierzają one do unikania ryzyka zarażenia się daną tropikalną chorobą.

 Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles. Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Ryzyko wystąpienia malarii i denga w Malezji jest duże, niezależnie od pory roku na terenach zalesionych, wiejskich, niezagospodarowanych. Ponadto, innymi, nie mniej groźnymi chorobami, na które nie ma szczepień: są japońskie zapalenie mózgu i filariozy.

Szczepienia Malezja

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. W Malezji nie ma obowiązku szczepienia się przed jakimikolwiek chorobami. Jednakże to nie oznacza, że szczepień nie warto wykonać.

Dodatkowo, szczepienia rutynowe, tzn. zalecane wszystkim podróżującym, niezależnie od kierunku podróży jaki obierają:

Ponadto szczepienia zalecane ze względu na kierunek podróży, jakim jest Malezja: 

Szczepienia Malezja – bezpieczeństwo

Malezja uważana jest za kraj bezpieczny, ale, tak jak wszędzie – należy pozostać czujnym i ostrożnym. Przed podróżą do Malezji zawsze należy sprawdzić ostrzeżenia na stronie MSZ. Warto też zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz (zajmuje to zaledwie kilka minut). Ponadto, w razie sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować, udzielić informacji oraz pomocy.

Turyści mogą stać się ofiarami złodziei. Kradzieże zdarzają się najczęściej w zatłoczonych miejscach, dlatego warto pamiętać, aby ważne dokumenty i pieniądze mieć zawsze blisko siebie, najlepiej pod ubraniem.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.