Wietnam a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Wietnam – zagrożenia chorobowe

Jeśli planujesz podróż do Wietnamu, dobrze że znalazłeś się na naszej stronie! Przedstawimy Ci wszelkie zagrożenia związane z Twoim życiem, które może zostać naruszone ze względu na panujące w Wietnamie choroby. Jest to kraj położony w południowo-wschodniej części Azji, na półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Należy do państw egzotycznych dla Polaków i z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o profilaktykę chorób. Zupełnie inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. Dodatkowo, w Wietnamie nic nie przypomina tego, co znane jest z Europy. Dlatego zanim wyruszysz w podróż powinieneś poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się jak wyeliminować wszelkie zagrożenia chorobowe.

Szczepienia Wietnam – występowanie chorób

W ostatnim czasie największym zagrożeniem zdrowia w Wietnamie jest gorączka denga. W pierwszej połowie 2022 roku wietnamskie Ministerstwo Zdrowia informowało, że że w pierwszym półroczu obecnego liczba zachorowań na tropikalną gorączkę denga w Wietnamie wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2021 rokiem. Odnotowano rekordowe 89 120 przypadków gorączki denga w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, co oznacza wzrost o 148 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Poniżej prezentujemy inne także bardzo niebezpieczne choroby występujące w Wietnamie:
 

Ponadto w Wietnamie wciąż szerzy się malaria! Jednakże szczególnie wysokie ryzyko zachorowania dotyczy rejonów zalesionych i wiejskich, 2-3 tygodnie po porze deszczowej. Ponadto zagrożenie dotyczy głównie rejonów położonych poniżej 1500 m n.p.m. Wietnam słynie z dużej ilości komarzyc, które skutecznie przenoszę tę chorobę.

Kolejnym, nie mniej poważną chorobą występującą w Wietnamie jest wirus zika. Dodatkowo, poniżej prezentujemy listę chorób pasożytniczych, które są przenoszone przez komary, a na które niestety nie wynaleziono szczepionki ani żadnego innego skutecznego leczenia:

Szczepienia Wietnam

Od podróżnych udających się do Wietnamu bezpośrednio z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Jednakże, to nie oznacza, że nie warto ich wykonać przez wyjazdem do tego egzotycznego kraju. Szczepienia, które warto wykonać przed podróżą do Wietnamu, w dużej mierze pokrywają się z tymi rekomendowanymi w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Zaleca się szczepienia przeciwko:

Aby wykonać niezbędne szczepienia do Wietnamu, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo szczepienia te odnotowywane są w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień.

Szczepienia Wietnam – profilaktyka

Podczas pobytu w Wietnamie warto:

  • stosować środki ochrony przed komarami, które w tym regionie świata przenoszą m.in. malarię, dengę oraz japońskie zapalenie mózgu,
  • chronić się przed chorobami odzwierzęcymi, czyli unikać kontaktów ze zwierzętami,
  • przeznaczyć odpowiedni okres na aklimatyzację,
  • stosować środki zabezpieczające przed promieniowaniem słonecznym (kremy z dużym współczynnikiem ochrony SPF),
  • zapobiegać zakażeniom pokarmowym poprzez przestrzeganie higieny spożywania posiłków – myj ręce, pij wodę tylko butelkowaną, poddaj wcześniejszej obróbce owoce i warzywa,
  • w razie potrzeby korzystać tylko z renomowanych placówek opieki zdrowotnej.

Szczepienia Wietnam – czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Wietnam uważany jest za bezpieczny kraj. Jednakże tak, jak w każdym regionie świata –  należy trzymać się pewnych zasad.

  1. Nie przyjmuj zaproszeń od nieznajomych.
  2. Korzystaj z renomowanych przewoźników – korporacje i aplikacje taksówkowe.
  3. Pilnuj swojego bagażu – nie spuszczaj go z oka.
  4. Jeśli zostaną Ci skradzione pieniądze czy dokumenty, jak najszybciej zgłoś ten fakt policji. W przypadku kradzieży paszportu, skontaktuj się z się Ambasadą Polski w Wietnamie.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.