Madagaskar a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Madagaskar – zagrożenia chorobowe

Madagaskar to drugie co do wielkości wyspiarskie państwo świata. Jest miejscem, w którym można zobaczyć unikalne cuda świata przyrody, wyciszyć się i odpocząć. Ponadto czas umilą rdzenni mieszkańcy wyspy – Malgasze, którzy znani są ze swojej gościnności i uprzejmości. Jednakże warto pamiętać, że na wyspie panują dwie pory: sucha (trwająca od maja do października) i deszczowa (trwająca od listopada do kwietnia).

W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Madagaskaru, więc 3-miesięczna wiza przyznawana jest na lotnisku. Wystarczy mieć ważny paszport (minimum 3 miesiące). Jednym z ciekawszych zwyczajów są malgaskie przesądy. Tym sposobem na prawie całej wyspie wtorek i czwartek są „dniami pechowymi”, np. nie pracuje się wtedy w polu, gdyż plony będą najprawdopodobniej nędzne. Warto jednak dodać, że jest to czas dobry na handel i odpoczynek. Ponadto w Madagaskarze, w przeciwieństwie do krajów Europy, panuje „moda” na wielodzietne rodziny. Ideałem są rodziny składające się 12 dzieci: 6 chłopców i 6 dziewczynek. Pomimo tych zachęcających do podróżowania po Madagaskarze czynników, jest to również kraj, w którym panują groźne, tropikalne choroby. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujesz się na podróż.

Kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę to wyleczenie zębów przed wyjazdem. Gorąco was namawiamy aby przed podróżą odwiedzić gabinet dentystyczny.

Występowanie chorób na Madagaskarze

Madagaskar jest terenem, na którym występuje kilka groźnych chorób tropikalnych, z którymi nie jesteśmy zaznajomieni mieszkając w Polsce. Ponadto choroby te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. W dużej mierze przenoszone są przez muchy, komary i moskity. No dobrze, ale o jakich chorobach mowa? Do najgroźniejszych z nich i przynoszących wiele negatywnych skutków należą:

Madagaskar jako kraj rozwijający się nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego zaplecza medycznego. Warunki higieniczne bardzo często są tragiczne, dlatego należy pamiętać, aby pić wodę tylko butelkowaną i najlepiej wykorzystywać ją także do mycia zębów. 

Madagaskar – szczepienia

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. Szczepienia zalecane na Madagaskar, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, obejmują szczepionki przeciwko takim chorobom jak:
 

Szczepienia Madagaskar – bezpieczeństwo

Jak podaje strona rządowa – Ze względu na wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą należy zachować wzmożoną ostrożność. Nie jest wskazane podróżowanie czy spacerowanie po zapadnięciu zmroku. Ponadto, w miastach oraz w dużych skupiskach ludzi (dworce, lotniska, sklepy, galerie handlowe) należy zwracać szczególną uwagę na torebki, portfele, biżuterię, dokumenty, itp. Dodatkowo na wybrzeżach Madagaskaru, szczególnie na plażach, unikać należy jakichkolwiek kontaktów z osobami przedstawiającymi się jako „przewodnicy”. Należy zwracać uwagę na szczelne zamykanie drzwi oraz okien. Nie należy pozostawiać w samochodzie rzeczy, które mogą sprowokować kradzież.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Pamiętajcie że wyleczenie zębów przed wyjazdem może być tak samo ważne jak szczepienia. Koniecznie umówcie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.