Panama a szczepienia, o których należy pamiętać.

Lista szczepień:

Informacje dla podróżujących do Panamy

Informacje Konsularne

Placówki RP w Panamie

Wiza do Panamy

Panama

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 75 420 km²

Liczba ludności: 3 928 646

Waluta: balboa, dolar amerykański (PAB, USD)

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Panama – zagrożenia chorobowe

Panama to państwo leżące w Ameryce Środkowej między Kolumbią a Kostaryką. Charakteryzuje się klimatem tropikalnym z bardzo ciepłą i wilgotną pogodą około 29°C przez cały rok. Ponadto szata roślinna Panamy jest dobrze zachowana, a główną formację roślinną stanowi wilgotny las tropikalny. Znana jest głównie z Kanału Panamskiego jednak to egzotyczne państwo oferuje wiele więcej atrakcji! Znajdziecie tam zarówno piękne egzotyczne karaibskie plaże, miasta typowo kolonialne, jak i nowoczesną metropolię. Ponadto cechą klimatu panamskiego są obfite opady i wysokie temperatury. Jeśli planujesz wycieczkę do Panamy, zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczących m. in. występujących na tym terenie chorób, możliwej profilaktyki oraz szczepień.

Przypominamy wam też o kontroli stanu swojego uzębienia przed wyjazdem – gabinet dentystyczny.

Panama – występowanie chorób

Co niepokojące, w okresie 01.01.-09.09.2022 Ministerstwo Zdrowia Panamy raportowało 4076 zachorowań na malarię. Najwięcej przypadków choroby wykryto w regionie Kuna Yala (1513), prowincji Panama Oeste (904). Ponadto w prowincji Darién (824) i w regionie Ngäbe Buglé (510). Najwyższa aktywność komarów przenoszących malarię przypada na okres od zachodu do wschodu słońca, w miejscach blisko zbiorników wodnych (rzeki, jeziora, bagienne rozlewiska, glinianki) w miejscach zacienionych wysoka aktywność komarów może utrzymywać się przez cały dzień. Jednakże do tej pory nie wyprodukowano skutecznej szczepionki przeciwko malarii. Z tego powodu osoby wyjeżdżające w rejony endemiczne, w których występuje malaria, powinny stosować się do rekomendacji obowiązujących w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Inne, nie mniej groźne choroby, występujące na terenach Panamy to:

Szczepienia Panama

Przed podróżą do Panamy powinieneś upewnić się, że masz aktualne szczepienia rutynowe, które wynikają z Programu Szczepień Ochronnych. Składa się ono ze szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) i zalecanych (płatnych). Szczepienia ochronne to jedne z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod profilaktyki chorób zakaźnych.

Zaleca się, aby dorośli co 10 lat przyjmowali szczepionki przeciwko odrze (M), śwince (M) i różyczce (R), (MMR – szczepionka skojarzona, która chroni przed tymi trzema chorobami). Ponadto należy zaszczepić się przeciwko bakteryjnym chorobom zakaźnym: tężcowi, błonicy i krztuścowi. Poniżej przedstawiamy listę w naszej opinii koniecznych, lecz nie obowiązkowych w Panamie szczepień:

Szczepienia Panama – bezpieczeństwo

W Panamie występuje ryzyko ataków rabunkowych i kradzieży, zwłaszcza w Panama City oraz Colon. Najlepiej uważać, gdzie się udajemy, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Nie polecamy również przeprawiania się przez granicę lądową do Kolumbii – Puszcza Darien to szlak handlarzy narkotyków, na którym nie ma żadnego posterunku policji.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.