Brazylia a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Brazylia – zagrożenia chorobowe

Brazylia przyciąga najróżniejszych ludzi – od zwyczajnych turystów, spędzających czas, leżąc na plażach i spacerując po nadmorskich deptakach, po podróżników eksplorujących pierwotną puszczę. Tych pierwszych przyciąga głównie Rio de Janeiro. To miasto tętniące życiem niezależnie od pory dnia i roku. Ponadto, ponad czterokilometrową plażą Copacabaną i największym stadionem świata – Maracaną miasto oferuje wiele innych atrakcji – m. in. główny plac miasta Praca Floriano, gdzie można usłyszeć wykonywaną na żywo przez miejscowych muzyków sambę. Amazonka to najdłuższa rzeka w Brazylii i Ameryce Południowej, a według niektórych badaczy – także na świecie. Dodatkowo część za jej długość od źródeł w Peru do ujścia do oceanu w Brazylii przyjmuje 6,4 tys. km, inne – 7,04 tys., w tym drugim przypadku Amazonka wyprzedza Nil o 390 km.

Amazonia, czyli deszczowy las w dorzeczu Amazonki, zajmuje znaczną część terytorium Brazylii. Ponadto to prawdziwe bogactwo fauny i flory. Jednak Brazylia to coś więcej, niż tylko piękne widoki i głośne miasta. Brazylia to kraj, w którym szczególną uwagę powinieneś zwrócić na choroby tropikalne. Jeśli planujesz podróż do Brazylii, zainteresuj się tym, w jaki sposób możesz uchronić się przed groźnymi dolegliwościami. To pozwoli Ci na powrót z tego niezwykłego kraju, zabierając ze sobą tylko piękne wspomnienia i doświadczenia.

Szczepienia Brazylia – występowanie chorób

Wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w Brazylii jest wirus Zika. Szczególnie groźny on jest dla kobiet w ciąży i tych planujących potomstwo, bo powoduje wady rozwojowe, w tym mikrocefalię, czyli zniekształcenie głowy. Zika mogła zagrozić nawet organizacji igrzysk olimpijskich. O przesunięcie ich terminu do Światowej Organizacji Zdrowia apelowało 150 lekarzy i naukowców – ze względu na 50 mln turystów i kibiców, którzy mogą przenieść wirusa do innych krajów. Jednakże igrzyska rozpoczęły się zgodnie z planem.

Ponadto do końca lipca 2022 r. służby sanitarne Brazylii raportowały 1 910 657 przypadków dengi (w tym 774 zgony), z których 962 tysiące zostały potwierdzone laboratoryjnie.  Dodatkowo w Brazylii panują groźne, tropikalne choroby, na które do dzisiaj nie wynaleziono skutecznych szczepionek:

W przypadku tych chorób, podróżującym pozostaje stosowanie się to tzw. profilaktyki nieswoistej. Co to oznacza? Unikanie przenosicieli choroby, tzn. komarów i innych owadów. Ponadto zaleca się używanie preparatów odstraszających je oraz noszenie ubrań z długimi rękawami oraz nogawkami. Dodatkowo w oknach warto zainstalować moskitiery, czyli siatki chroniące przed dostaniem się owadów do środka pomieszczenia. Poniżej inne także bardzo niebezpieczne choroby występujące w tym rejonie:

Brazylia – szczepienia

Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

Czy w Brazylii jest bezpiecznie?

Brazylia to kraj, w którym odnotowuje się sporą liczbę napadów na turystów, głównie napadów rabunkowych, czasami z bronią w ręku. Na baczności należy się mieć zwłaszcza w największych ośrodkach miejskich w kraju.  Z racji, iż większość napadów to głównie napady rabunkowe, należy unikać noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz cennych rzeczy.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.