Oman a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Oman – zagrożenia chorobowe

Oman to kraj jeszcze mało popularny wśród turystów ze względu na ograniczoną bazę noclegową i transport publiczny. Jednakże, to miejsce niesamowicie gościnnych ludzi, gdzie spotkamy dziko żyjące wielbłądy, pustynie, przepiękne plaże, wysokie góry oraz rewelacyjne wadi.  Pod piaskiem i kamieniami kryje się jednak wielki skarb tego kraju – ropa naftowa. Dodatkowo liczne meczety, sułtańskie pałace, barwne bazary oraz tradycja kultury islamskiej są niezwykle interesujące dla przybywających do Omanu turystów. Ponadto najpopularniejszych kierunkiem wycieczek turystów do Omanu jest Muskat – miejscowość turystyczna będąca jednocześnie stolicą tego kraju.  Pomimo tych zachęcających do podróżowania po Omanie czynników, jest to również kraj, w którym panują groźne, tropikalne choroby. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę można zadbać wykonując szczepienia zanim zdecydujesz się na podróż.

Występowanie chorób w Omanie

Oman jest terenem, na którym występuje kilka groźnych chorób tropikalnych, z którymi nie jesteśmy zaznajomieni, mieszkając w Polsce. Ponadto choroby te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. W dużej mierze przenoszone są przez muchy, komary i moskity. No dobrze, ale o jakich chorobach mowa? Do najgroźniejszych z nich i przynoszących wiele negatywnych skutków należą:

Oman jako kraj rozwijający się nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego zaplecza medycznego. Warunki higieniczne bardzo często są tragiczne, dlatego należy pamiętać, aby pić wodę tylko butelkowaną i najlepiej wykorzystywać ją także do mycia zębów. 

Oman – szczepienia

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Jednakże od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. Szczepienia zalecane do Madagaskaru, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, obejmują szczepionki przeciwko takim chorobom jak:
 

Szczepienia Oman – bezpieczeństwo

Oman jest bardzo bezpiecznym krajem: kradzież jest surowo karana, brak tu też terroryzmu – imamowie przed wygłoszeniem przemowy w meczecie muszą najpierw przedstawić ją i otrzymać akceptację przez omański rząd. Nawet za wyrzucenie śmiecia na ulicę grozi 6 miesięcy więzienia.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.