Turcja a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
- dur brzuszny,
- wścieklizna,
- błonica,
- tężec,
- odra, świnka, różyczka.
Turcja
Powierzchnia: 783 562 km²
Liczba ludności: 82 835 090
Waluta: lira turecka (TRY)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Turcja – zagrożenia chorobowe
Od lat, w okresie letnim Turcja przyciąga wielu polskich turystów. Co ten kraj ma do zaoferowania? Wspaniałe krajobrazy, piękne wybrzeże, ciekawą historię. Ponadto kraj ten położony jest na granicy dwóch kontynentów – Azji oraz Europy. W połączeniu z wodami Morza Śródziemnego, Czarnego i Egejskiego, kraj ten sprawia słuszne wrażenie ogarniętego różnorodnymi wpływami. Jeśli planujesz podróż do Turcji powinieneś zainteresować się tematem profilaktyki chorób, których na tym terenie nie brakuje. Z pewnością chcesz wrócić zadowolony i wypoczęty, bez ,,nieproszonego gościa’’ jakim może okazać się dana dolegliwość. Aby przywieźć z podróży tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Z kolei o profilaktykę możesz zadbać, wykonując szczepienia zanim zdecydujemy się na wycieczkę do Turcji.
Występowanie chorób w Turcji
W niektórych częściach Turcji istnieje możliwość zachorowań na malarię. Ponadto to na tyfus i wściekliznę. Malaria występuje zazwyczaj w południowo-wschodniej Turcji i w rejonach Amikova i Cukurova, w okresie od maja do października.
Jednakże obecnie poważniejszym problemem występującym w Turcji jest przywara. To pasożyt, który często odpowiada za bóle brzucha, czy niebakteryjne zapalenia pęcherza. Źródłem zakażenia może być również sushi, surówki oraz sałatki jedzone w restauracjach, wędzony łosoś, a nawet akwaria z egzotycznymi rybami. W efekcie zakażenia przywrą pojawiają się różne uciążliwe dolegliwości od strony układu pokarmowego oraz moczowego. Objawy zakażenia to najczęściej dolegliwości trawienne, osłabienie, podwyższona temperatura.
Turcja nie jest również wolna od takich chorób jak:
- Ameboza (pełzakowica)
- Choroby biegunkowe
- Dur brzuszny
- Gorączka Zachodniego Nilu
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna
- Krztusiec
- Leiszmanioza
- Leptospiroza
- Odra
- Salmoneloza
- Szigeloza
- Tężec
- WZW typu A, B i C
- Wąglik
Szczepienia Turcja – profilaktyka
Jeśli chcesz korzystać bezpiecznie z atrakcji, jakie oferuje Turcja, powinieneś pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad, które uchronią Cię przed chorobami.
- Pij wodę butelkowaną lub uprzednio przegotowaną.
- Dokładnie myj owoce i warzywa.
- Nie spożywaj jedzenia, które proponują uliczni sprzedawcy.
- Zwracaj uwagę na to czy jedzenie, które masz zamiar spożyć było przetrzymywane we właściwej dla niego temperaturze. Dodatkowo pamiętaj, że w tym kraju masz prawo wejść do kuchni restauracji i przekonać się, czy jedzenie przygotowywane jest w odpowiednich warunkach. Gwarantuje to czystość i świeże produkty.
- Chroń swoją skórę przed oparzeniami słonecznymi. Używaj kremów z wysokim filtrem. Ponadto okularów przeciwsłonecznych (to z kolei uchroni Cię przed nadmiernym wysuszeniem oczu).
Jeśli w Turcji pojawią się jakieś problemy zdrowotne, zwróć się o pomoc do apteki. W nagłych wypadkach Polacy mogą korzystać z przychodni, klinik i szpitali. Punkty medyczne oznaczone są czerwonym półksiężycem oraz literą „H”. Usługi medyczne w Turcji nie należą do drogich, jednak nie reprezentują wysokiego poziomu jakości.
Turcja – szczepienia
W przypadku Turcji nie istnieje obowiązek poddania się szczepieniom przed wyjazdem z Polski. Jednakże istnieje lista szczepień zalecanych przed wyjazdem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Warto sprawdzić, czy zostaliśmy już zaszczepieni, a jeżeli nie – rozważyć szczepienia. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepień podstawowych przeciw określonym chorobom zakaźnym, poddaj się szczepieniom dawkami uzupełniającymi i przypominającymi. Ważne są szczepienia przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
- durowi brzusznemu,
- wściekliźnie,
- błonicy,
- tężcowi,
- odrze, śwince i różyczce.
Pamiętaj, że szczepionkę należy przyjąć co najmniej 4 tygodnie przed wyjazdem.
Szczepienia Turcja – czy w Turcji jest bezpiecznie?
Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków nawet w Stambule i Ankarze. Z tego powodu zachowaj ostrożność szczególnie w miejscach, które mogą być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji). Ponadto zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowców, wyrywania torebek albo zapraszania do lokali przez obywateli kraju.
Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także szczególną uwagę na to, jakie informacje udostępniane są na temat kraju w mediach społecznościowych. Jeśli pojawiają się informacje nieprawdziwe, obraźliwe albo szkodzące jego wizerunkowi, służby porządkowe mają prawo zatrzymać taką osobę albo nawet wydalić ją z kraju.
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.