Bhutan a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Bhutan – zagrożenia chorobowe

Bhutan to państwo położone we Wschodnich Himalajach pomiędzy Chinami a Indiami. Ponadto ma zaledwie 750 tysięcy mieszkańców, co czyni Bhutan krajem najrzadziej zaludnionym w tej części Azji. Himalaje pokrywają większość tego kraju. Dodatkowo, bez wątpienia jest to piękny kulturowo kraj. Jednakże jeszcze dwadzieścia lat temu było bardzo ciężko wjechać do Bhutanu, a wolność religijną wprowadzono tu dopiero w XXI wieku. Wcześniej buddyzm był jedynym uznawanym przez władzę wyznaniem.

Ponadto atrakcje Bhutanu zobaczymy w takich ośrodkach miejskich, jak Thimphu, Paro, czy Punakha. Wybierając się do Bhutanu pamiętajmy o zabraniu kompletu ubrań na różną pogodę: kraj leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, ale z racji zmieniających się wysokości, klimat ten jest dość zróżnicowany. Dodatkowo, tereny podgórskie na południu to obszar ciepły i mokry, a w wyższych partiach gór będzie dużo chłodniej i sucho. Ponadto, co w naszej opinii o wiele ważniejsze – pamiętajmy o profilaktyce szczepień, która chroni przed wieloma groźnymi, zakaźnymi chorobami, których w Bhutanie niestety nie brakuje. Zanim więc zdecydujesz się na podróż we wspomniane tereny, zainteresuj się występującymi tam chorobami i ochroną przeciwko nimi.

Szczepienia Bhutan – występowanie chorób

Bhutan niestety jest na liście krajów, gdzie występuje malaria przenoszona przez komary z rodzaju Anopheles. Z tego powodu kwestią, o której należy wspomnieć jest profilaktyka przeciwmalarnicza. Jak skutecznie chronić się przed ugryzieniem roznoszących tę groźną chorobę komarów? Pamiętaj o stosowaniu środków odstraszających komary, noszeniu ubrań z długimi rękawami i nogawkami (zwłaszcza w czasie szczególnej aktywności komarów). Ponadto warto w oknach pomieszczeń zamontować moskitiery, czyli siatki chroniące przed dostaniem się owada do środka. Podobnie wygląda sprawa z dengą. Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary. Ryzyko zakażenia tą chorobą w Bhutanie jest nieoszacowane i tak jak w przypadku malarii nie opracowano do dzisiaj skutecznej szczepionki. Poniżej przedstawiamy inne, nie mniej groźne choroby występujące w tym rejonie:

Szczepienia Bhutan

Ze względu na duże zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne w tym regionie, WHO, EDCD oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zalecają przed podróżą do Bhutanu szczepienia ochronne przeciw tropikalnym chorobom. Szczepienia, o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Bhutan, to szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

Szczepienia Bhutan – bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą i kieszonkową jest w tym kraju bardzo małe, jednak jeśli nie musimy nosić przy sobie kosztownej biżuterii ani dużych sum pieniędzy, nie róbmy tego. Ogólnie turysta, który nie wyróżnia się szczególnie w oczach miejscowych, z niczym nieprzyjemnym nie powinien się spotkać. Pamiętajmy też o ograniczeniach turystów: nie we wszystkie miejsca mogą się oni udać, nie wszystkie hotele mogą przyjmować gości zagranicznych.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.