Mjanma a szczepienia, o których należy pamiętać.
Lista szczepień:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
- dur brzuszny,
- japońskie zapalenie mózgu,
- wściekliźna,
- błonica,
- tężec,
- odra, świnka i różyczka.
Mjanma
Powierzchnia: 676 578 km²
Liczba ludności: 51 419 420
Waluta: kiat (MMK)
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.
Mjanma (Birma) – zagrożenia chorobowe
Mjanma to drugi po Indonezji największy kraj w Azji Południowo – Wschodniej. Powierzchnia Birmy to 676 575 km² (ponad dwukrotnie większa od Polski), a zamieszkuje ją przeszło 50 mln ludzi. Krajobraz tego kraju jest niezwykle bogaty i różnorodny. Ponadto północ, wschód i zachód Birmy to tereny górzyste. Jednakże do Mjanmy można wjechać jedynie morskimi przejściami granicznymi oraz międzynarodowym stołecznym portem lotniczym Yangon Airport oraz w Mandalay. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Wspaniałe świątynie, ślady pradawnych cywilizacji, tropikalna przyroda oraz przyjaźnie nastawieni, gościnni ludzie, to największe atrakcje tego kraju. Mimo tego, że Mjanma jest bardzo atrakcyjny turystyczny, to jest również nieco niebezpieczny. Mam na myśli panujące na tamtejszych terenach zagrożenia chorobowe. Zanim zdecydujesz się na podróż do Birmy, zainteresuj się tematyką występującym tam chorób oraz możliwej profilaktyki, która skutecznie Cię przed nimi uchroni. Na większość groźnych, tropikalnych schorzeń – na które nie jesteśmy odporni jako Europejczycy – dostępne są szczepienia.
Występowanie chorób w Mjanmie
W niektórych częściach Mjanmy istnieje wysokie prawdopodobieństwo zachorowań na malarię. Ponadto na tyfus i wściekliznę. Największe nasilenie zachorowań na malarię jest w rejonach granicznych z Tajlandią, Laosem i Indiami. Mjanma nie jest również wolny od zagrożenia zarażeniem się dengą. Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary. Jednakże to nie wszystkie groźne choroby, na które możemy się narazić. Są to dodatkowo:
- Ameboza (pełzakowica)
- Choroby biegunkowe
- Gorączka Zachodniego Nilu
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna
- Krztusiec
- Leiszmanioza
- Leptospiroza
- Odra
- Salmoneloza
- Szigeloza
- Tężec
- WZW typu A, B
- Wąglik
Szczepienia Mjanma
W przypadku Mjanmy nie istnieje obowiązek poddania się szczepieniom przed wyjazdem z Polski. Jednakże istnieje lista szczepień zalecanych przed wyjazdem, sporządzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Warto sprawdzić, czy zostaliśmy już zaszczepieni, a jeżeli nie – rozważyć szczepienia. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepień podstawowych przeciw określonym chorobom zakaźnym, poddaj się szczepieniom dawkami uzupełniającymi i przypominającymi. Ważne są szczepienia przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
- durowi brzusznemu,
- japońskiemu zapaleniu mózgu,
- wściekliźnie,
- błonicy,
- tężcowi,
- odrze, śwince i różyczce.
Pamiętaj, że szczepionkę należy przyjąć co najmniej 4 tygodnie przed wyjazdem.
Szczepienia Mjanma – bezpieczeństwo
Mjanma jest stosunkowo bezpiecznym krajem, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. W Mjanmie, tak jak i w innych krajach, są kieszonkowcy, oszuści i złodzieje. Pieniądze i ważne dokumenty, zwłaszcza paszport, zawsze powinno się mieć przy sobie, rozlokowane w kilku miejscach (torebka, plecak, kieszenie).
Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.