Uganda a szczepienia, o których należy pamiętać.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy pakiet potrzebnych szczepień i umówimy się na ich wykonanie.

Uganda – zagrożenia chorobowe

Uganda to państwo położone we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Buganda, zajmującego regiony na jego południu. Tam też znajduje się stolica Ugandy, Kampala. Kraj jest słabo rozwinięty, ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą. Uganda graniczy m. in. z: Tanzanią, Kenią i Sudanem Południowym. Planujesz podróż do Ugandy? Powinieneś więc wiedzieć, że oprócz zobaczenia górskich goryli, egzotycznych terenów oraz innych tropikalnych zwierząt, musisz liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem przywiezienia z wycieczki niemiłych wspomnień. Co mam na myśli? Wszelkiego rodzaju zagrożenia chorobowe, przed którymi możesz skutecznie się chronić, dzięki profilaktyce.

Pamiętajcie że decydując się na wyjazd do krajów takich jak Uganda musicie zadbać o zdrowie swoich zębów. Opieka dentystyczna na miejscu nie będzie tak dobra jak u nas. Koniecznie przed wyjazdem umówcie się na wizytę kontrolną i odwiedźcie gabinet dentystyczny.

Występowanie chorób w Ugandzie

Wszelkie choroby tropikalne w Ugandzie mogą być wywoływane przez: wirusy, bakterie, grzyby, a także pasożyty.  Niepokojącym jest fakt, że na terenach Ugandy występuje wiele groźnych schorzeń, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznych szczepień. Należą do nich:

Jak w większości afrykańskich państw, tak również w Ugandzie występuje duże ryzyko zarażeń malarią. Zagrożenie jest tym bardziej wysokie przez fakt, że miejsca, w których pojawiają się komary, wciąż się zmieniają. Nawet jeśli w danym momencie nie występowały na określonym terenie, to sytuacja ta może zmienić się w ciągu tygodnia. 

Ponadto, nie mniej groźna może okazać się denga. Ze względu na to, że jak wspomnieliśmy powyżej – nie ma szczepionek na te choroby, najważniejszą rolę odgrywa, tzw. profilaktyka nieswoista. Polega ona na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów. Dodatkowo zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary. Te z kolei muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.

Pozostałe choroby, występujące na terenie Ugandy:

Uganda – szczepienia

Wyjeżdżając do Ugandy nie musimy wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, jeśli podróżujemy z Europy. Obowiązkowe szczepienie na żółtą febrę wymagane jest, jeśli przyjeżdża się z terenów objętych tą chorobą, czyli np. z sąsiedniej Tanzanii. Jeżeli w trakcie podróży miałeś 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna — służby celne mogą zażądać potwierdzenia przeprowadzenia szczepień na żółtą gorączkę.

Jednakże warto podkreślić, że brak obowiązku wykonania szczepień nie oznacza,  że nie należy ich wykonać. Podróżuj bezpiecznie i zaszczep się przeciwko takim chorobom jak:

Szczepienia Uganda – czy w Ugandzie jest bezpiecznie?

Jak podaje strona rządowa, podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, tak i  na terenie całej Ugandy istnieje ryzyko ataków terrorystycznych. Mogą one nastąpić m.in. ze strony Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne.

Ponadto może dojść do drobnych kradzieży. Z tego powodu zalecamy unikać noszenia przy sobie większej kwoty pieniędzy i biżuterii. Dodatkowo pilnuj tego, aby Twój ubiór nie przypominał wojskowego umundurowania.

Na sam koniec przypominamy wam – przed wyjazdem warto odwiedzić dentystę!